Wątroba Przewlekłe zapalenie wątroby typu B

Definicja

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B (WZW B) to przewlekła, trwająca ponad 6 miesięcy, choroba wątroby wywołana przetrwałym zakażeniem wirusem HBV.

W Polsce choruje ok. 700 tysięcy osób (przede wszystkim mężczyźni). Do zakażenia dochodzi przede wszystkim poprzez krew, przy porodzie, w czasie kontaktów seksualnych.

Wirus HBV wywołuje ostre zapalenia wątroby typu B, następnie może (ale nie musi) dojść do przejścia ostrego zapalenia w przewlekłe. Do czynników predysponujących do takiej zmiany należą:

  • zakażenie we wczesnym dzieciństwie (w tym okołoporodowe)
  • duża dawka zakażająca (czyli liczba cząstek wywołujących zakażenie)
  • bezżółtaczkowy przebieg ostrego okresu choroby
  • mała aktywność enzymu AlAT w ostrym okresie choroby
  • płeć męska
  • starszy wiek

Rozpoznanie

Podsawą do rozpoznania są badania serologiczne i wirusologiczne -  anty-HBc (IgG), antygen HBe, HBV DNA

Wykonuje się również badania enzymów wątrobowych, AlAT i AspAT (enzymy podwyższone, przy czym wartość Alat wyższa od wartości AspAT), morfologię, badanie ogóle moczu z oceną białkomoczu.

Ostateczne potwierdzenie uzyskuje się po wykonaniu biopsji wątroby i oglądnięciu bioptatu pod mikroskopem. Stwierdza się tam zmiany martwiczo zapalne.

Objawy

Mogą w ogóle nie występować, lub może pojawić się jedynie uczucie zmęczenia, często również obniżony nastrój. Czasami stwierdza się nieznaczne powiększenie wątroby, żółtaczkę, ewentualnie powiększenie śledziony.
Dodatkowe objawy zależne są od ewentualnych powikłań.

Powikłania są z reguły bardzo poważne i często decydują o rokowaniu:

  • marskość wątroby
  • rak wątroby
  • przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek, guzkowe zapalenie tętnic

Leczenie

Bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i odpoczynek, podobnie, jak w ostrym zapaleniu.

W przewlekłym zapaleniu wątroby typu B (w przeciwieństwie do ostrego) chorego kwalifikuje się do leczenia interferonem (lekiem przeciwwirusowym). Kwalifikacja nie jest automatyczna, chory musi spełnić szereg warunków.  Kwalifikacji dokonuje się z reguły w specjalistycznych oddziałach chorób wątroby.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy