Wątroba Informacje podstawowe

Wątroba jest narządem miąższowym, zaliczanym do struktur układu pokarmowego.  Usytuowana jest bezpośrednio pod przeponą po stronie prawej (w okolicach prawego podżebrza).
Wątroba spełnia wiele niezależnych od siebie funkcji życiowych:

  1. Przemiany metaboliczne
     aktywnie przetwarza cukier (wytwarzając go z innych produktów lub magazynując w zależności od potrzeb), podobną rolę odgrywa w przemianie cukrów. Jest odpowiedzialna za produkcję 85% białek osocza (w tym czynników krzepnięcia i albuminy), oraz aminokwasów (biorących potem udział w cyklu Krebsa).  Jest magazynem dla witamin A, D, B12 i żelaza.  Bierze udział w DETOKSYKACJI organizmu (w tym w eliminacji alkoholu).
  2. Metabolizm hemu i bilirubiny
  3. Wytwarzanie i wydzielanie żółci
  4. Funkcje obronne - bezpośrednio niszczy szkodliwe substancje, jak i magazynuje komórki odpowiedzialne na neutralizację obcych ciał

Choroby wątroby

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy