Alergia. Pokrzywka alergiczna

Pokrzywka to schorzenie skóry o charakterze alergicznym, które objawia się powstawaniem bąbli o średnicy od 5 do 30 mm, od czerwonych po porcelanowobiałe, z towarzyszącym obrzękiem i świądem. Zmiany pojawiają się zazwyczaj szybko, znikają po kilku do kilkunastu godzinach. W cięższych przypadkach zmiany te zlewają się, mogą zajmować większość powierzchni ciała, a nawet błon śluzowych.

Podział

Najczęstszą postacią jest pokrzywka ostra, powstająca w odpowiedzi na:

  • uczulający pokarm 
  • leki i środki chemiczne
  • jady owadów
  • sierść zwierząt
  • alergeny wziewne

Jeśli pokrzywkę wywołał pokarm, jej objawy pojawiają się zwykle po kilku godzinach od jego zjedzenia, mogą im towarzyszyć bóle brzucha, biegunka, wymioty. Najczęściej za powstanie pokrzywki odpowiadają orzechy, truskawki, czekolada, jajka.

Pokrzywka przewlekła również jest wywoływana przez alegreny, w tym przypadku jej przyczyną mogą być:

  • zakażenia robakami
  • grzybica przewodu pokarmowego
  • substancje zawarte w pokarmach
  • leki
  • czynniki psychogenne.

Leczenie pokrzywki alergicznej

Często trudno jest określić alergen wywołujący pokrzywkę. Jeżeli pokrzywka wstąpiła nagle i szybko się rozszerza, obejmując coraz większą powierzchnię skóry, konieczny jest pilny kontakt z lekarzem !!!

W przypadku nawracającej lub przewlekłej choroby konieczne jest zgłoszenie się do alergologa i wykonanie testów skórnych oraz, w razie potrzeby, badań krwi (morfologii krwi z rozmazem, oznaczania przeciwciał), a także przeprowadzenie ewentualnych prób prowokacyjnych. Przy podejrzeniu poważniejszego schorzenia objawiającego się pokrzywką (mastocytoza, pokrzywkowe zapalenie naczyń) wykonuje się biopsję skóry.

Pokrzywka zwykle mija samoistnie, zwłaszcza, jeśli zidentyfikujemy i usuniemy wywołujący ją czynnik. W lżejszych przypadkach wystarczy zastosowanie  leków antyhistaminowych I i II generacji: cetyryzyny, loratadyny lub klemastyny, przy bardzo nasilonym świądzie lekarz może przepisać n.p. hydroksyzynę . Przy ciężkim rzucie pokrzywki konieczne bywa zastosowanie sterydu doustnie przez kilka dni (prednizon). Ważne jest również unikanie alkoholu, stresów, przyjmowania kwasu acetylosalicylowego i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych ( n.p. ketoprofen, ibuprofen, meloksikam) w czasie pokrzywki, ponieważ mogą one nasilać objawy niezależnie od rodzaju czynnika wywołującego zmiany skórne. Dodatkowo warto przez kilka dni od wystąpienia wykwitów skórnych stosować dietę lekkostrawną z unikaniem potraw sztucznych i ostrych przypraw.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy