Nowotwór złośliwy rak żołądka

Występowanie

Rak żołądka jest czwartym co do częstości nowotworem złośliwym u mężczyzn i siódmym u kobiet, w większości dotyczy osób po 50 r.ż. Liczba zachorowań na raka żołądka w Polsce spada, co wiąże się prawdopodobnie ze zmianą sposobu przechowywania żywności ( mrożenie zamiast peklowania, wędzenia).

Patogeneza

W większości przypadków rak powstaje w błonie śluzowej żołądka przewlekle zmienionej zapalnie (poza rakiem granicy żołądka i przełyku, który może powstawać bez procesu zapalnego). Przewlekłe zapalenie żołądka, np. w wyniku zakażenia bakterią Helicobacter pylori, prowadzić może do zaniku komórek błony śluzowej i tzw. metaplazji jelitowej- pojawiania się w obrębie żołądka nabłonka charakterystycznego dla jelit. Nabłonek ten ulega następnie nieprawidłowym przekształceniom (dysplazja) a kolejnym etapem jest powstanie wczesnego raka żołądka, obejmującego błonę śluzową i ewentualnie podśluzową, ale nie naciekającego jeszcze mięśni żołądka.

Objawy

Uchwytne objawy raka żołądka pojawiają się bardzo późno, przy znacznym zaawansowaniu nowotworu. Są to:

  • spadek masy ciała
  • wyniszczenie
  • brak apetytu
  • ból w nadbrzuszu
  • wymioty, nudności, odbijania
  • uczucie pełności po niewielkiej objętości pokarmu
  • czasem w nadbrzuszu można wyczuć guz

Pobolewania w nadbrzuszu, odbijania, uczucie szybkiej sytości po małych posiłkach pojawiają się już zwykle przy raku wczesnym, rzadko pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Rozpoznanie

Jedyną metodą pozwalającą na jednoznaczne rozpoznanie raka żołądka jest badanie histo-patologiczne wycinków błony śluzowej pobranych w czasie gastroduodenoskopii (gastroskopii) . Zaawansowanego raka można rozpoznać już przy oglądaniu w gastroskopii, zawsze jednak należy pobrać wycinki do badania mikroskopowego. Do oceny rozległości nowotworu i ewentualnych przerzutów służą usg jamy brzusznej, tomografia, rtg klatki piersiowej i ew. kręgosłupa. W zaawansowanych postaciach raka żołądka w badaniach laboratoryjnych pojawia się niedokrwistość z niedoboru żelaza, może dochodzić do krwawienia z nowotworu (obecność świeżej krwi w wymiotach lub tzw. krwawienie utajone - wymioty fusowate albo smoliste stolce)

Leczenie

Jedyną metodą radykalnego leczenia raka żołądka ( służącą całkowitemu wyleczeniu) jest operacja - prawie całkowite lub całkowite usunięcie żołądka z usunięciem okolicznych węzłów chłonnych. Podejmowane są również próby stosowania radio- i chemioterapii przed operacją. 5 lat po zabiegu przeżywa w Polsce około 15% chorych (dla raka wczesnego 90% chorych).

Po operacji przez 2 lata pacjenta kontroluje się co 3 miesiące, przez kolejne 3 lata co 6 miesięcy, RTG klatki piersiowej i TK jamy brzusznej wykonuje się raz w roku.

Po wycięciu raka wczesnego gastroskopię z pobraniem wycinków powtarza się po 3-6 m-cach, potem co 6-12 m-cy.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy