Choroba refluksowa przełyku zgaga GERD

Choroba refluksowa przełyku (refluks, zgaga, GERD) jest chorobą w której występuje cofanie się kwaśnej zawartości żołądka do przełyku. Powoduje to najpierw nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku, później może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Epidemiologia

Refluks występuje z reguły u 5 osób na 100. Częstotliwość rośnie wraz z wiekiem.

Przyczyny

W normalnych warunkach pomiędzy przełykiem a żołądkiem, przed cofaniem się treści żołądkowej zabezpiecza tzw.  dolny zwieracz przełyku. W przypadku nieprawidłowego działania zwieracza pokarm (wraz z kwasem solnym) ma swobodną możliwość wstecznego przepływu.
Do zaburzeń zwieracza może dojść najczęściej w przypadku braku prawidłowego działania samych mięśni zwieracza, braku możliwości opróżnienia żołądka (czyli przejścia treści do jelit), otyłość, ciąża.

Objawy

Najczęściej występującym objawem jest ZGAGA, czyli uczucie pieczenia za mostkiem. W potocznym języku chorobę refluksową nazywa się właśnie zgagą, chociaż jest to tylko jeden z objawów.
Do innych należą:
 • częste, puste odbijania
 • cofanie się treści pokarmowej do gardła
 • ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu
 • bardzo rzadko kaszel, chrypka, świszczący oddech
Do zaburzeń alarmowych, wymagających szybkiej konsultacji z lekarzem należą:
 • problemy z połykaniem
 • ból przy połykaniu
 • utrata masy ciała
 • krwawienie z przewodu pokarmowego

Rozpoznanie

Do podstawowych badań wykonywanych w refluksie należą:

 • wywiad z chorym
 • endoskopia
 • 24-godzinne monitorowanie pH w przełyku

Ostateczne rozpoznanie można często postawić już na podstawie wywiadu. Według niektórych źródeł sam wywiad u osoby młodej (<40 lat)wystarczy do rozpoznania oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. U osób starszych jednak, czy osób z bardzo nasilonymi dolegliwościami należy wykonać endoskopię (czyli włożenie przez przełyk endoskopu (długa rura zakończona kamerką) i oglądnięcie wyglądu błony śluzowej przełyku). Jest to o tyle ważne, że jednym z powikłań refluksu jest zmiana wyglądu nabłonka, co może (ale nie musi) prowadzić do choroby nowotworowej. (Powikłania opisano poniżej)

W części literatury przyjmuje się, że endoskopia jest podstawowym sposobem rozpoznania refluksu (zgagi) i powinna być wykonana u wszystkich.

U części osób wykonuje się monitorowanie pH w przełyku - polega ono na założeniu sondy do przełyku na 24 godziny, która mierzy kwaśność w przełyku. Na tej podstawie można ocenić liczbę i nasilenie epizodów refluksu.

Powikłania

 • przełyk Barretta - czyli opisywany wcześniej stan przednowotworowy.  W normalnych warunkach nabłonek przełyku i żołądka różnią się od siebie. W przypadku refluksu, nabłonek przełyku zmienia się w nabłonek żołądka, co może prowadzić w późniejszym czasie do zmian nowotworowych. Pacjenci z przełykiem Barretta powinni być stale monitorowani (częste endoskopie)
 • zwężenie przełyku - z powodu częstego działania kwasów żołądkowych w przełyku wytwarza się stan zapalny mogący prowadzić ostatecznie do jego zwężenia. Może prowadzić to do zaburzeń przełykania, nieprawidłowego odżywiania i wynikających z tego powikłań

Leczenie

Dieta w chorobie refluksowej powinna być lekkostrawna -  Więcej w artykule Dieta w chorobie refluksowej przełyku

Podstawowym sposobem leczenia jest leczenie farmakologiczne. Podaje się przede wszystkim środki hamujące wydzielanie kwasów solnych, leki osłaniające błonę śluzową i zobojętniające kwas solny, oraz leki regulujące perystaltykę przewodu pokarmowego (wymuszające przenoszenie pokarmu przez jelita szybciej  i w prawidłowym kierunku)

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy