Osteoporoza

Definicja

Osteoporoza (zrzeszotowienie kości) - to choroba charakteryzująca się postępującym ubytkiem masy kostnej i zmianą struktury przestrzennej kości, co zwiększa ryzyko złamań.

Osteoporoza występuje głównie u osób starszych, przede wszystkim u kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Etiologia

Osteoporozę można podzielić na pierwotną i wtórną:
  • osteoporoza pierwotna (czyli taka, której przyczyny nie jesteśmy w stanie jednoznacznie ustalić) - 95% wszystkich przypadków osteoporozy, dzieli się dodatkowo na pierwotną młodych ludzi, pomenopauzalną oraz starczą
  • osteoporoza wtórna (czyli taka, której przyczyna jest znana) - najczęściej powstaje w wyniku leczenia glikokortykosterydami (o czym nie wiedzą, lub nie chcą wiedzieć różnej maści „sportowcy") , w wyniku długiego unieruchomienia, lub w przebiegu niektórych chorób genetycznych. Osteoporozie sprzyja picie alkoholu, palenie papierosów, nieprawidłowa dieta.

Objawy osteoporozy

  • Bóle kostne, przede wszystkim w okolicach pleców
  • Skłonność do złamań kości (najczęściej szyjki kości udowej, przedramienia, kręgów)
  • Obniżenie wzrostu, garbienie się  (w przypadku spłaszczenia trzonów kręgów)

Rozpoznanie osteoporozy opiera się przede wszystkim na densytometrii, czyli zbadania gęstości masy kostnej. Przed rozpoznaniem osteoporozy należy zawsze wykluczyć inne choroby dające podobne objawy. Dotyczy to przede wszystkim chorób nowotworowych, w których np. złamania kręgów zdarzają się w miejscach wystąpienia przerzutu. Inną chorobą może być nadczynność przytarczyc powodująca resorpcję wapnia z kości powodując ubytek masy kostnej

Leczenie osteoporozy

Należy wprowadzić dietę bogatowapniową (mleko i jego przetwory lub kefiry i jogurty u osób z nietolerancją mleka). Konieczne jest zwiększenie ruchu fizycznego, dostosowanego do wieku i stanu fizycznego osoby chorej. Więcej o diecie znajdą Państwo w artykule - Dieta w osteoporozie.

W leczeniu farmakologicznym podstawowe znaczenie maj uzupełnianie niedoborów wapnia i Wit. D. Na rynku istnieje wiele preparatów, dostępnych także bez recepty, oferujących oba te elementy.

Oprócz powyższych stosuje się wysokospecjalistyczne leki, dostępne tylko na receptę, takich jak Bisfosfoniany, Raloksifen, Kalcytonina łososiowa, Teryparatyd, Ranelinian strontu i inne.

Również HTZ (hormonalna terapia zastępcza) zmniejsza ryzyko złamań kręgów i innych kości u kobiet po menopauzie.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy