Cukrzyca

Cukrzyca (diabetes mellitus) jest zespołem zaburzeń metabolicznych, których wspólną cehcą jest nietolerancja glukozy oraz wynikające stąd podwyższenie jej poziomu we krwi i pojawienie się w moczu. Prowadzi to do chorób układu naczyniowego, nerwowego, a takż einnych narządów.

Wyróżniamy trzy główne typy cukrzycy

  1. Cukrzyca typu 1 - insulinozależna
  2. Cukrzyca typu 2 - insulinoniezależna
  3. Cukrzyca wtórna i cukrzyca skojarzona

Cukrzyca typu 1 - insulinozależna

stanowi niecałe 10% wszystkich przypadków cukrzycy, najczęściej występuje w młodości (dawniej była opisywana jako - cukrzyca młodzieńcza). Przyczyna nie jest jednoznacznie znana, efektem z pewnością jest zniszczenie komórek B wytwarzających insulinę w wyspach Langerhansa trzustki.

Objawy cukrzycy typu 1 - wysychanie w ustach, pragnienie oraz wielomocz, duży apetyt a równocześnie chudnięcie połączone ze znacznym osłabieniem. W rzie nierozpoczęcia leczenia stan chorego szybko się pogarsza i może dojść do śpiączki cukrzycowej.

Leczenie  od początku leczenia stosuje się insulinę

Cukrzyca typu 2 - insulinoniezależna

stanowi niecałe 90% przypadków cukrzycy, występuje z reguły u ludzi dorosłych, powyżej 40 roku życia.  Przyczyną jest zmniejszenie wydzielania insuliny lub zmniejszenie wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Dużą rolę odgrywają czynniki środowiskowe z otyłością na pierwszym miejscu.

Objawy są w zasadzie takie same, jak w cukrzycy typu 1, jednak są przeważnie mniej nasilone. Bardzo często cukrzyca jest wykrywana przypadkowo, podczas badania poziomu cukru, gdzie stwierdza się przekroczenie normy. Powtarza się wtedy badanie na czczo, robi się też test obciążenia glukozą (poziom cukru we krwi  po spożyciu odpowiednio stężonego roztworu glukozy), potwierdzając, bądź wykluczając cukrzycę.

Leczenie: w przypadku miernie nasilonej cukrzycy wystarcza wprowadzenie diety cukrzycowej i zwiększenie ilości ruchu, w cięższych postaciach cukrzycę leczy się za pomocą tablek doustnych. Dopiero w opornych przypadkach koniencze jest stosowanie insuliny.

Cukrzyca wtórna i cukrzyca skojarzona

 

jedynie niewielka grupa wszstkich zachorowań na cukrzycę. Przykładem może być cukrzyca wynikająca z uszkodzenia trzustki (np. pozapalnego)

Powikłania cukrzycy

Poza opisywanymi objawami takimi jak wysychanie w ustach, pragnienie, wielomocz, osłabienie, bardzo istotne są też powikłania późne. Wynikają one przede wszystkim z tzw. mikroangipatii, czyli uszkodzenia najmniejszych naczyń krwionośnych. Najszybciej uszkodzeniu ulegają nerki, pogorszeniu ulega widzenie, pojawiają się owrzodzenia podudzi i stóp. Może dojść również do uszkodzenia naczyń wieńcowych, czyli zaopatrujących mięsień sercowy, co prowadzić może do zawału serca oraz uszkodzenia naczyń mózgowych prowadząc do udaru niedokrwiennego mózgu.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy