Trądzik różowaty

Definicja

Trądzik różowaty to choroba, w której dochodzi do powstawania wykwitów skórnych o charakterze krostek i grudek na podłożu rumieniowym w przypadku zaburzeń funkcji gruczołów łojowych oraz zaburzeń ruchów naczyń skóry ( ich rozszerzania się i kurczenia). Zmiany skórne lokalizują się wyłącznie na twarzy, pojawiają się zwykle w wieku dojrzałym, głównie u osób o jasnej cerze, z przewagą kobiet.

Przyczyny

Przyczyny powstania trądziku różowatego nie są do końca poznane. Wiadomo, że pewną rolę odgrywa skłonność dziedziczna. Bardziej narażone na rozwój choroby są osoby z zaburzeniami naczynioruchowymi, u których pod wpływem różnych bodźców emocjonalnych i fizycznych dochodzi do łatwego czerwienienia skóry twarzy. Pewna rolę odgrywają również zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i zaburzenia hormonalne.

Objawy

Początkowo trądzik różowaty objawia się przemijającymi rumieniowymi zmianami i zaczerwienieniem skóry twarzy, następnie naczynia skórne ulegają trwałemu poszerzeniu (teleangiektazje), pojawiają się grudki i krostki. Wykwity lokalizują się  przede wszystkim na skórze nosa, czoła i policzków. W około połowie przypadków zmianom skórnym towarzysza objawy zapalenia spojówek ( zaczerwienienie, świąd, łzawienie oczu) i brzegów powiek a nawet zapalenie rogówki. Rzadko dochodzi do powstania zmian przerostowych nosa (tzw. guzowatość nosa -rhinophyma), dotyczy to prawie wyłącznie mężczyzn.

Trądzik różowaty ma zazwyczaj wieloletni, nawrotowy przebieg, zaostrzenia pojawiają się u kobiet w czasie miesiączek oraz w okresie przekwitania, u obu płci w okresach nasilonego stresu.

Rozpoznanie

Po wystąpieniu powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza, który oceni wykwity skórne i postawi rozpoznanie choroby na podstawie ich wyglądu i lokalizacji oraz wywiadu z chorym. Trądzik różowaty trzeba różnicować między innymi z trądzikiem pospolitym oraz toczniem rumieniowatym.

Leczenie

W terapii trądziku różowatego stosuje się metronidazol lub tetracykliny doustnie, w przypadkach opornych można podawać izotretynoinę. Można przyjmować również witaminy z grupy B ( poza B12) oraz witaminę C, które mają działanie przeciwłojotokowe. Miejscowo na zmiany skórne stosuje się kremy z metronidazolem, pudry, aerozole lub zawiesiny zawierające leki przeciwzapalne, przeciwłojotokowe, antybiotyki i leki przeciwgrzybicze (np. ketokonazol). Nie należy używać maści, które powodują zatkanie ujść gruczołów łojowych.

Istotne jest dokładne oczyszczanie skóry z użyciem delikatnych środków, najlepiej poleconych przez dermatologa.

Zmiany przerostowe nosa usuwa się chirurgicznie.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy