Grzybica pochwy

Grzybica pochwy (kandydoza pochwy, drożdżyca pochwy) jest chorobą wywoływaną przez grzyby, najczęściej z rodzaju Candida albicans.

Objawy

Najczęściej dochodzi do zaczerwienienia pochwy z niewielkim wyciekiem. Może pojawić się białawy nalot podobny do serka. Kobiety odczuwają silny, uporczywy świąd, czasem ból i pieczenie. Dodatkowo pojawiają się białe gęste upławy. W przypadku długo przebiegających infekcji powstają nadżerki oraz pęknięcia w okolicach sromu.

Badanie

Rozpoznanie można postawić na podstawie badania ginekologicznego. W przypadku wątpliwości ogląda się wydzielinę pod mikroskopem, potwierdzając obecność komórek drożdży.  Jeżeli infekcje nie reagują na leczenie, dodatkowo wykonuje się posiew - pobrane grzyby hoduje się w specjalnych warunkach, następnie do takich hodowli dodaje się kilka/kilkanaście rodzajów środków przeciwgrzybicznych. Lekarz dostaje listę tych środków z informacją, po których z nich grzyby wyginęły, po których nie było reakcji. Na tej podstawie lekarz może podać pacjentce najbardziej skuteczny preparat.

Przyczyny

Występowanie grzybów w pochwie jest rzeczą naturalną. Problemy pojawiają się w momencie zaburzenia równowagi organizmu, dochodzi wtedy do niekontrolowanego namnażania się grzybów i rozwoju pełnoobjawowej grzybicy pochwy. Przykładem może być:

  • antybiotykoterapia - antybiotyki niszczą „złe" bakterie, niszcząc przy okazji bakterie znajdujące się fizjologicznie w organizmie ludzkim, także w pochwie. Zanik bakterii w pochwie pozwala grzybom rozrosnąć się na ich miejscu.

Inne przyczyny:

  • stała wilgotność skóry
  • cukrzyca
  • ciasna bielizna
  • zapalenie pochwy
  • zaburzenia hormonalne (pigułki antykoncepcyjne, ciąża, leczenie sterydami)
  • ciężkie zakażenia ogólnoustrojowe

Leczenie

Początkowo lekarz proponuje leczenie miejscowe (najczęściej globulki dopochwowe i kremy), jeżeli jest nieskuteczne, stosuje się leczenie ogólnoustrojowe (tabletki doustne).
Dodatkowo powinno uzupełnić się florę bakteryjną na przykład poprzez stosowanie preparatu Lactovaginal.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy