Brodawki

Etiologia i występowanie

Brodawki stanowią grupę najczęstszych schorzeń wirusowych skóry. Pod wpływem wirusa brodawczaka ludzkiego ( HPV- Human Papilloma Virus), występującego w co najmniej 60 typach, dochodzi do łagodnego rozrostu komórek skóry, zmiany lokalizują się najczęściej na skórze stóp, rąk, w okolicach narządów płciowych.

Wirusem brodawczaka zakażamy się przez kontakt ze skażonym materiałem, zwłaszcza na basenach, salach gimnastycznych, korzystając ze wspólnych pryszniców, ręczników. Zmiany szerzą się również przez samozakażenie, jeśli osoba chorująca nie dba należycie o higienę rąk.

W wyniku zakażenia pojawiają się pojedyncze lub mnogie zmiany, których wygląd i rozmiar zależą od okolicy ciała i stopnia narażenia zmiany na urazy i podrażnienie.

Podział

Poszczególne typy wirusów mogą wywoływać różne typu brodawek. Wyróżniamy:

  • brodawki zwykłe- łagodne grudki o średnicy kilku milimetrów, o ostrych granicach, okrągłe lub nieregularne, o różnych kolorach ( od jasnoróżowego po szaro-czarny). Pojawiają się zwykle w miejscach narażonych na urazy, np. n palcach, zwłaszcza okołopaznokciowo, łokciach, kolanach, podeszwach stóp, twarzy. Brodawki podeszwowe mogą się zlewać, tworząc brodawki mozaikowe. Są zazwyczaj twarde, bolesne przy chodzeniu i ucisku.
  • brodawki płaskie (brodawki młodocianych) - łagodne, płaskie grudki, zazwyczaj na skórze rąk i twarzy. Mogą mieć barwę zbliżoną do zdrowej skóry lub być brunatne. Na skórze rąk są zwykle bardziej zrogowaciałe. Ustępując, brodawki płaskie ulegają obrzękowi i zaczerwienieniu, po czym znikają w ciągu kilku dni
  • brodawki nitkowate - długie wąskie zmiany, pojawiają się zazwyczaj na powiekach, szyi, wargach
    brodawki płciowe (kłykciny kończyste, condylomata acuminata)- pojawiają się w obrębie sromu u kobiet i na żołędzi i w rowku zażołędnym u mężczyzn. Są miękkie, różowe lub czerwone, mogą mieć szypuły, często stanowią jedno skupisko i rozrastają się kalafiorowato. U kobiet udowodniono związek przewlekłego zakażenia wirusem brodawczaka z występowaniem raka szyjki macicy, dotyczy to zwłaszcza typów 6,11,16,18,33.

Leczenie

Leczenie brodawek to przede wszystkim postępowanie miejscowe. Wykorzystuje się:

  • usunięcie chirurgiczne
  • usunięcie laserem (elektrokoagulacja)
  • krioterapię ( zamrażanie ciekłym azotem)
  • usuwanie poprzez miejscowe stosowanie związków chemicznych

O wyborze sposobu usunięcia brodawek decyduje lekarz.

Obecnie prowadzone są akcje szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego u kobiet w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Pełne szczepienie obejmuje trzy podania szczepionki.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy