Bielactwo wrodzone albinizm nabyte

Jest to rzadka choroba skóry, dziedziczona autosomalnie recesywnie, w której melanina (barwnik) nie jest wytwarzana, pomimo obecności melanocytów (komórek wytwarzających melaninę).

Brak barwnika daje charakterystyczny obraz choroby, na który składają się:

  • blado-różowa skóra (brak barwnika w skórze powoduje przeświecanie naczyń krwionośnych)
  • białe włosy
  • różowe oczy

Brak barwnika w skórze może prowadzić do oparzeń słonecznych, zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, może wystąpić oczopląs i zaburzenia refrakcji.
Ważne dla osób z albinizmem jest ochrona przed słońcem: powinni nosić ubrania zakrywające możliwie duże obszary ciała, okulary przeciwsłoneczne oraz stosować filtry przeciwsłoneczne z dużym faktorem.

Bielactwo nabyte (vitiligo)

Wywołane jest przez zanik melanocytów (komórek wytwarzających barwnik - melatoninę).

Objawy

Występowanie niedobarwionych plam ostro ograniczonych od skóry otaczającej i często rozmieszczonych symetrycznie. Charakterystyczne jest występowanie przebarwień na obwodzie ognisk, tak jakby barwnik został tam przesunięty z części środkowej. Samo ognisko jest mlecznobiałe. Nasilenie procesu może być zróżnicowanie - od 1-2 plam, do zmian uogólnionych. Jeżeli zmiany doczyczą obrębu skóry owłosionej, włosy tej okolicy również są białe.

Przyczyna

tej choroby nie jest znana, zdarzają się przypadki dziedziczenia skłonności do występowania bielactwa nabytego. Niekiedy choroba rozwija się w wyniku urazu gowy, u części pacjentów znaleziono przeciwciała przeciw komórkom melatoninowym (co może kwalifikować chorobę do grupy autoimmunologicznych, pokegających na atakowaniu własnego organizmu).

Leczenie

bielactwa nabytego jest bardzo zróżnicowane i jest dobieranie indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od rodzaju zmian, ilości, wielkości (a także zasobności portfela):

  • odpowiednie kremy kosmetyczne na przejaśnienia w przebiegu bielactwa
  • fototerapia (fotochemioterapia, PUVA)
  • kortykosteroidy - stosowane miejscowo, na małe zmiany, nie we wszystkich postaciach bielactwa sa skuteczne
  • odbarwienie skóry zdrowej - zarezerwowane dla osób, u których bielactwo zajmuje ponad 60% powierzchni skóry
  • leczenie chirurgiczne - usunięcie zmian z zastosowaniem ewentualnych przeszczepów skóry

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy