Świnka Zapalenie ślinianek przyusznych

Etiologia

Świnka (nagminne zapalenie ślinianek przyusznych) jest wywoływana przez paramiksowirusa łatwo rozprzestrzeniającego sie drogą kropelkową i namnażającego się w drogach oddechowych, a następnie wędrującego z krwią do wielu narządów i tkanek. Źródłem zakażenia jest chory z objawami świnki lub zakażony bezobjawowo. Najczęściej wirus przenosi się drogą kropelkową, ale można się nim zakazić także przez bezpośredni kontakt ze śliną, krwią, moczem chorego. Świnka wylęga się przez 14-25 dni (najczęściej 16-18 dni), chory jest zakaźny na 7 dni przed i do 9 dni po wystąpieniu objawów.

Objawy

Świnka aż w około 20-30% przebiega bezobjawowo. Przed pojawieniem się obrzęku ślinianek moze dojśc do rozwoju objawów zwiastunowych (grypopodobnych), co częściej dotyczy dorosłych. Następnie pojawia się obrzęk ślinianek przyusznych lub/i podżuchwowych, obrzęk powiększa się, odsuwając małzowinę uszną do tyłu. Pojawia się uczucie suchości w jamie ustnej, wywołane zmniejszonym wydzielaniem śliny, ból ślinianek nasilający się po kwaśnym pokarmie, trudności z żuciem pokarmów. Chory jest osłabiony, pojawia się gorączka, pogarsza się apetyt, sporadycznie mogą wystąpić wymioty. U około 2/3 pacjentów dochodzi do zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, najczęściej bezobjawowe.

Rozpoznanie

Świnkę rozpoznaje się najczęściej na podstawie objawów, rzadko wykonuje się badania przeciwciał lub izoluje wirusa z pobranego od chorego materiału.

Leczenie

Nie ma leczenia przyczynowego świnki . Stosuje sie leki objawowe - przeciwgorączkowe, przeciwbólowe. Nalezy unikać kwaśnych potraw, pić dużo płynów.

Powikłania

Powikłania choroby dotyczą częściej dorosłych. Mogą to być:

  • zapalenie jądra i najądrza
  • zapalenie jajnika
  • zapalnie trzustki
  • zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych i mózgu
  • zespól Guillaina i Barrego
  • zapalenie mięśnia serca
  • inne

Zapalenie jąder, jedno- lub obustronne, pojawia się zwykle po 1 tygodniu. Obajwia się gorączką, bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem jądra. Jego konsekwencją może być upośledzenie wytwarzania plemników i niepłodność. Z kolei zapalenie jajnika u dziewczynek i kobiet nie powoduje niepłodności.

Zapalenie trzustki jako powikłanie świnki zdarza się u niewielkiego procenta chorych (<10%), ustepuje najczęściej samoistnie nie pozostawiając trwałych następstw, czasem wymaga jednak zastosowania silnych leków przeciwbólowych. Ciężko przebiegające zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych może spowodować głuchotę, padaczkę, wodogłowie, a nawet śmierć.

Zachorowanie na świnkę w I trymestrze ciąży zwiększa ryzyko poronienia.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy