Tasiemczyca

Definicja

Tasiemczyca to choroba wywołana przez tasiemce różnych rodzajów i gatunków, bytujące w postaci dorosłej  w jelicie cienkim człowieka.

Etiologia i patogeneza (przyczyny)

Najczęściej dochodzi do zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym (Taenia saginata), rzadziej uzbrojonym (Taenia solidum) lub karłowatym Hymenolepis nana). Bardzo rzadko jest to bruzdogłowiec szeroki (głównie Skandynawia, Ameryka Północna, Europa Wschodnia, Chile i Uganda).

Do zakażenia tasiemcem dochodzi przez spożycie surowej wołowiny (t. nieuzbrojony), wieprzowiny (t. uzbrojony) lub mięsa ryb słodkowodnych (bruzdogłowiec szeroki), które zawierają larwy pasożyta. Tasiemcem karłowatym zakażamy się po zjedzeniu jego jaj  ( pokarm, skażona woda, połknięcie muchy, brudne ręce). Człowiek jest żywicielem ostatecznym tasiemca ( rozwija się i rozmnaża w jego organizmie postać dorosła pasożyta). Jaja tasiemca wydalane są ze stolcem i połykane przez żywicieli pośrednich, różnych w zależności od gatunku tasiemca (bydło, świnie, ryby słodkowodne). U człowieka może dojść również do samozakażenia- spożycia wydalonych jaj tasiemca przy nieprawidłowej higienie rąk.

W Polsce występuje około 200 rejestrowanych przypadków tasiemczycy rocznie, ich liczba ulega systematycznemu zmniejszeniu.

Okres wylęgania

Okres wylęgania tasiemczycy, mierzony do momentu pojawienia się jaj w kale żywiciela, wynosi 10-14 tygodni dla tasiemca nieuzbrojonego i uzbrojonego, 3-6 tygodni dla bruzdogłowca szerokiego a około 2 tygodni dla tasiemca karłowatego. Pierwsze objawy zakażenia mogą pojawić się znaczni później, czasem po kilku latach od zarażenia.

Objawy

Zakazenie tasiemcem jest zwykle bezobjawowe. Mogą jednak pojawić się:

  • ból brzucha o niewielkim nasileniu
  • nudności
  • biegunka
  • rzadko zwężenie jelita przez liczne pasożyty i objawy niedrożności jelit
  • niedokrwistość z niedoboru witaminy B12

Rozpoznanie tasiemczycy

Zakażona osoba zwykle obserwuje człony tasiemca wypełnione jajami w stolcu i zgłasza się do lekarza. Wykonuje się wówczas kilkukrotne badanie stolca pod mikroskopem (człony z jajami uwalniane są okresowo, stąd konieczność wykonania kilku badań).

Leczenie

W leczeniu tasiemczycy podaje się jednorazowo prazykwantel (dawka w zakażeniu tasiemcem karłowatym jest 3-5 razy większa niż przy innych tasiemczycach) lub niklozamid. Leki wypisywane sa przez lekarza.

Profilaktyka (zapobieganie)

  • właściwa higiena rąk
  • unikanie spożywania surowego mięsa i ryb o nieznanym pochodzeniu (tatar)
  • mrożenie ryb i mięsa powyżej 24 h w temperaturze -18 C powoduje zniszczenie jaj tasiemca
  • odpowiednie standardy hodowli oraz uboju trzody chlewnej i bydła, kontrola weterynaryjna

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy