Róża

Róża to ostro odgraniczony stan zapalny skóry i tkanki podskórnej oraz naczyń chłonnych skóry, przebiegający z objawami ogólnymi.

Przyczyny

Zakażenie wywoływane jest przez bakterie Gram + zwane paciorkowcami. Dochodzi do niego w wyniku urazu ( np. drobne skaleczenie, ukąszenie) lub na skutek upośledzenia krążenia w żyłach kończyn i zmian troficznych skóry z tym związanych.
Podobne objawy może wywołać także zakażenie gronkowcem złocistym.

Objawy róży

Choroba zaczyna się zwykle nagle. Pojawiają się:

  • gorączka- nawet do 40 C
  • dreszcze
  • uczucie rozbicia
  • zaczerwienienie w miejscu zakażenia, szybko rozszerzające się - skóra objęta zmianą jest czerwona, napięta, błyszcząca, bardzo bolesna przy dotyku, ostro odgraniczona od zdrowej skóry ( strome obwałowanie)
  • powiększenie węzłów chłonnych w okolicy zmiany
  • w niektórych przypadkach dochodzi do powstania pęcherzy w obrębie zmienionej skóry
  • czasem pojawiają się zmiany krwotoczne lub martwica

Najczęstszą lokalizacją róży jest twarz, do zakażenia dochodzi na skutek drobnych urazów błon śluzowych nosa lub jamy ustnej. U osób z zaawansowanymi żylakami podudzi, zwłaszcza przy obecności owrzodzeń żylakowych róża umiejscawia się zwykle na kończynach dolnych.

Przebycie róży nie daje odporności na kolejne zakażenie. U części osób róża pojawia się nawrotowo, zwykle w tym samym miejscu, prowadząc z czasem do uszkodzenia naczyń limfatycznych i tzw. słoniowacizny.( twardy, duży przewlekły obrzęk).
Róża nie pozostawia blizn, za wyjątkiem postaci z martwicą.

Rozpoznanie róży

W typowych przypadkach rozpoznanie nie nastręcza trudności. W razie umiejscowienia na kończynach dolnych wymaga różnicowania z zapaleniem zakrzepowym żył głębokich, rumieniem guzowatym czy ostrym kontaktowym zapaleniem skóry. W razie umiejscowienia na twarzy trzeba brać pod uwagę także toczeń rumieniowaty układowy i różę nowotworową, czasem podobny obraz może dać półpasiec w początkowym stadium. .

Powikłania

Powikłaniem nawracającej róży może być słoniowacizna. Może dojść również do rozwoju ropowicy tkanki podskórnej lub zapalenia naczyń chłonnych i żył.

Leczenie róży

Przy łagodnym przebiegu choroby można stosować penicyliny półsyntetyczne doustnie i leczyć w ramach opieki ambulatoryjnej. W razie braku poprawy lub przy cięższym przebiegu róży stosuje się penicyliny lub cefalosporyny dożylnie w warunkach szpitalnych. Miejscowo zalecane są kompresy i środki nawilżające, ale dopiero w okresie ustępowania zmian ( na początku mogą utrudniać gojenie).

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy