Płonica szkarlatyna

Definicja

Płonica (szkarlatyna, łac.scarlatina) jest chorobą występującą u osób wrażliwych na działanie jadu (egzotoksyny) wytwarzanego przez jeden z rodzajów bakterii - Paciorkowce grupy A. U osób takich dochodzi do uszkodzenia krwinek czerwonych przez toksynę, dając ogólne zatrucie i charakterystyczne zmiany wysypkowe na skórze.

Na chorobę chorują przede wszystkim dzieci w wieku 2-14 lat. Okres wylęgania (czyli od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów) trwa ok. 2-5 dni. Zarazić się można droga kropelkową od osoby chorej na płonicę lub zapalenie gardła paciorkowcowe.

Objawy

Choroba rozpoczyna się nagłym wzrostem temperatury i złym samopoczuciem, czasem wymiotami. Jednocześnie z gorączką, lub dopiero w następnej dobie pojawia się charakterystyczna wysypka złożona z punkcikowatych żywoczerwonych plamek na podłożu lekko zaczerwienionej skóry (jak po pokłuciu szczotką ryżową). Wysypka obejmuje całe ciało oprócz okolicy ust, gdzie skóra jest blada (trójką Fiłatowa). Szczególnie obfita wysypka znajduje się w okolicach brzucha, pachwin, zgięć łokciowych i kolanowych, pośladków. W gardle widoczne są żywoczerwone nabrzmiałe migdałki, z reguły bez nalotów. Język jest obłożony, od około czwartego dnia oczyszcza się z nalotu, obnażając silnie zaczerwienioną powierzchnię z powiększonymi brodawkami i kubkami smakowymi (język „malinowy").
Wysypka zwykle zanika po paru dniach, po kolejnych kilku-kilkunastu pojawia się płatowe łuszczenie skóry na dłoniach i stopach.

Powikłania są rzadkie, należą do nich zapalenie węzłów chłonnych, stawów, ucha środkowego, nerek

Leczenie płonicy (szkarlatyny)

Leczenie - paciorkowce z grupy A bardzo dobrze reagują na penicyliny  właśnie ten antybiotyk podaje się jako lek pierwszego rzutu (w przypadku uczulenia na penicyliny podaje się antybiotyki z innych grup). Wskazane jest również podawanie witaminy C.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy