Borelioza

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) jest przewlekłą, wielonarządową chorobą wywoływaną przez bakterię Borrelia, która jest przenoszony przez kleszcze. W przebiegu choroby może pojawić się rumień skórny, uszkodzenie układu nerwowego, narządu ruchu oraz serca.

Największą aktywność kleszcze wykazują w sezonie wiosennym: kwiecień, maj i w sezonie jesiennym: wrzesień, październik.  W Polsce najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się na Podlasiu a także w woj. warmińsko-mazurskim.

Obraz kliniczny można podzielić na 3 okresy:
Okres 1 (infekcji zlokalizowanej) : w miejscu ukąszenia przez kleszcza, po upływie kilku dni-tygodni, pojawia się czerwona grudka, lub plamka, która następnie rozszerza się obwodowo w postaci pierścienia o nieregularnych kształtach. Czasami zmianom skórnym towarzyszy gorączka i inne objawy grypopodobne, jednak nie jest to reguła. 

Pojawienie się pierścienia jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza !

U lekarza należy także pojawić się, jeżeli byliśmy w zalesionym rejonie i po kilku dniach zaczęły pojawiać się u nas zmiany grypopodobne (gorączka, poty, dreszcze, fale gorąca). 

Okres 2:  jeżeli dojdzie do rozsiewu zarazka drogą krwionośną pojawia się męczliwość, osłabienie, wędrujące bóle kostno-stawowe i mięśniowe.  Bóle mają charakter napadowy. Dalszy obraz zależy od zaatakowanego narządu: mogą pojawić się cechy uszkodzenia układu nerwowego pod postacią porażenia nerwu twarzowego, bóle korzeniowe, zaburzenia czucia, zaburzenia rytmu serca, zapalenie mięśnia serca, zapalenie stawów, pojawienie się na skórze licznych zmian obrączkowatych

Okres 3:  pojawia się u części chorych po kilku, kilkunastu miesiącach, wyżej opisywane dolegliwości przybierają charakter  przewlekły z narastaniem ich nasilenia.

Diagnoza jest prosta we wczesnych przypadkach gdy ugryzienie kleszcza zostało zauważone i jeśli pojawił się charakterystyczny rumień. Niestety, diagnostyka przypadków, w których rumień się nie pojawił, a kleszcz pozostał niezauważony jest trudna, a aż 70% pacjentów z potwierdzoną przewlekłą boreliozą nie zauważyło lub nie pamięta ugryzienia kleszcza ani rumienia. Najczęściej stosuje się badania serologiczne, jednak nie dają one 100% pewności.  Wobec niedoskonałości dostępnych testów ciągle część chorych musi polegać wyłącznie na diagnozie klinicznej, bez poparcia testami laboratoryjnymi.

Leczenie:  podstawowym sposobem leczenia jest podawanie antybiotyku, w przypadku wystąpienia rumienia.  Czas podawania zależy od objawów i trwa z reguły 10-30 dni.

Zapobieganie polega na unikaniu pokąsań przez kleszcze poprzez:

  • noszenie odpowiedniego ubioru (koszula z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty)
  • unikanie wypraw w rejony, w których jest dużo kleszczy
  • unikanie chodzenia w wysokiej trawie i krzakach
  • niesiadanie na zwalonych pniach drzewnych
  • sprawdzanie ciała po pobycie w lesie.

Jak usunąć kleszcza ?

Najczęściej proponowaną metodą jest wykręcenie go za pomocą pęsety. Kleszcza chwyta się za odwłok, i obraca w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.  Powinno się bardziej kręcić kleszcza, niż go wyciągać. Kleszcz musi wyjść z całą główką ! W przypadku problemów można pomóc sobie grubą igłą.
Nie należy smarować kleszcza żadnymi tłustymi maściami, ponieważ kleszcz (nawet jeżeli sam wyjdzie) może wcześniej zwymiotować treścią pokarmową z bakterią.

Na koniec należy pamiętać, że nie każde ukąszenie kleszcza jest równoznaczne z zachorowaniem, a nie każde zachorowanie daje wszystkie powikłania. Nie należy jednak zaniedbywać objawów ewentualnej choroby, bo bez zastosowania właściwego leczenia można narazić się na niepotrzebne komplikacje.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy