W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki. Dowiedz się więcej.
"Świńska" grypa to zakażenie dróg oddechowych wirusem grypy typu A u rodziny świniowatych, w tym świni domowej. Zachorowania wśród zwierząt zdarzają się często, rzadko jednak prowadzą do śmierci.
"Świńską" grypą nazywamy również chorobę wywoływaną przez nowy szczep wirusa A H1N1v u ludzi ( nie jest to nazwa poprawna), której przypadki stwierdzane były w 2009 i 2010 roku u ludzi. Wirus ten przenosi się nie tylko ze świń na człowieka, ale również pomiędzy ludźmi i z ludzi na zwierzęta. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową w kontakcie z chorym. Osoba chora jest zakaźna już na dzień przed wystąpieniem objawów grypy, rozsiewa wirusa jeszcze przez 3-5 dni po zachorowaniu. Okres wylęgania choroby trwa do 7 dni, zwykle 2 dni.
Istnieje wiele wirusów A H1N1, obok wirusa świńskiej grypy należą tu m.in. wirusy grypy sezonowej. Nowy wirus grypy posiada fragmenty wirusa grypy „zwykłej", ptasiej i świńskiej, dla odróżnienia do oznaczenia wirusa dodaje się literkę v (variant). Jest to wirus o dużej zdolności do mutacji, penetruje głębiej do dróg oddechowych niż wirus grypy sezonowej.
Inną nazwą nowej grypy jest grypa meksykańska.
11 czerwca 2009 ogłoszono pandemię grypy A H1N1v, którą odwołano w sierpniu 2010.
Objawy świńskiej grypy nie różnią się od objawów grypy sezonowej. Są to:
W większości przypadków przebieg grypy świńskiej jest łagodny lub średnio ciężki.
Większość przypadków grypy świńskiej, tak jak i grypy sezonowe, ulega samowyleczeniu. W terapii grypy można stosować następujące leki przeciwwirusowe:
O zastosowaniu powyższych leków zawsze powinien decydować lekarz.
Szczepionka przeciw świńskiej grypie nie jest jeszcze dopracowana, jej efektywności jeszcze nie określono. Dopuszczona jest do użytku w sytuacjach szczególnego zagrożenia.
Powikłania grypy
Powikłaniami choroby zagrożone są w szczególności dzieci poniżej 2 r.ż i dorośli powyżej 65 r.ż, kobiety w ciąży, osoby bardzo otyłe, osoby chorujące przewlekle
Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla osób wyjeżdżających zagranicę w sezonie grypowym: