Rumień guzowaty

Rumień guzowaty - jest to choroba z grupy chorób reumatycznych (udział kompleksów immunologicznych). Charakteryzuje się występowaniem guzowatych zmian zapalnych w tkance podskórnej. Guzki mają średnicę ok. 1-2cm, mogą się zlewać , utrzymują się przez kilka tygodni, po czym znikają.

Nie do końca znana jest przyczyna postawania rumienia guzowatego, ale wiadomo, że choroba może pojawiać się w przebiegu wielu innych stanów czy schorzeń:

  • zakażenia - bakterie, wizury, grzyby
  • choroby - sarkoidoza (bardzo często), zapalenia jelit, zespół Sweeta, choroby reumatyczne dotyczące tkanki łącznej (toczeń, zapalenie wielomięśniowe, zapalenie skórnomięśniowe, twardzina układowa, układowe zapalenie naczyń)
  • ciąża (także przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych)
  • reakcja po lekach - antybiotyki (np. penicylina), sulfonamidy

Obraz kliniczny

W 90% występuje u kobiet. Oprócz guzków pojawiają się również objawy ogólne:

  • złe samopoczucie
  • gorączka, albo stan podgorączkowy
  • ból stawów
  • czasem objawy zapalenia górnych dróg oddechowych

Badania

W badaniach krwi widoczne cechy stanu zapalnego - wysokie OB, leukocytoza (wysoki poziom leukocytów w morfologii). W przypadku wystąpienia rumienia guzowatego należy wykonać poszerzony panel badań (w tym badania brazowe np. RTG kl. piersiowej, pamiętając że rumień guzowaty sam w sobie z reguły jest objawem innej toczącej się w organizmie choroby - np. sarkoidozy.

Leczenie

Przede wszystkim leczenie choroby wywołującej rumień guzowaty (np. sarkoidozę, nieswoiste zapalenia jelit) itp. W przypadku rumienia samego w sobie - w pierwszym rzucie NLPZ (niesterydowe leki przeciwzapalne), w drugim sterydy. Wystąpienie rumienia zawsze wymaga kontaktu z lekarzem!

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy