Dna moczanowa

Dna moczanowa jest chorobą spowodowaną zaburzeniami przemiany kwasu moczowego. W normalnych warunkach kwas ten, jako związek niepotrzebny organizmowi, jest z niego usuwany (poprzez nerki). W przypadku zaburzeń przemiany tego kwasu zwiększa się jego stężenie w surowicy (hiperurykemia) następnie odkłada się on w postaci soli w stawach. Okresowo może dochodzić do okresowych silnych bólów, jako objawu narastającego stanu zapalnego, co nazywane jest atakiem dny moczanowej.

Hiperurykemia (czyli zwiększone stężenia kwasu moczowego w surowicy) występuje u 20% mężczyzn. U kobiet hiperurykemia pojawia się przede wszystkim po menopauzie.

Etiologia

Hiperurykemia pierwotna

 • spowodowana upośledzonym wydzielaniem kwasu moczowego do światła cewek nerkowych - dziedziczona genetycznie
 • spowodowana zwiększonym wytwarzaniem kwasu moczowego

Hiperurykemia wtórna

 • spowodowana zwiększeniem ilości kwasu moczowego jako objaw toczących się procesów białaczkowych, czerwienicy, niedokrwistości hemolitycznych i innych
 • spowodowana upośledzniem wydalania przez nerki w wyniku choroby nerek, kwasicy mleczanowej i ketonowej, przy stosowaniu silnych leków moczopędnych

Objawy

 1. okres - hiperurykemia bezobjawowa
 2. okres - ostry napad dny
  występuje nagle, jako bardzo bolesne zapalenie jednego stawu, najczęściej podstawy palucha (dużego palca u stopy) - inaczej PODAGRA. Inne umiejscowienia - staw skokowy, kolanowy, inne stawy palców stóp, stawy palców rąk, promieniowo-nadgarstwoy, łokciowy. Napad ze stanem zapalnym trwa od kilku dni do kilku tygodni, następnie ustępuje. Leczenie polega przede wszystkim na podaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych i kolchicyny w czasie napadu. Pomiędzy napadami stosuje się allopurynol, wg wskazań lekarza.
 3. okres - okres międzynapadowy
 4. okres - przewlekła dna
  obecność dnawych guzków części miękkich, guzków kostnych, kamica moczanowa (rzadko uszkodzenie nerek)

Dieta

Jako, że kwas moczowy w organizmie powstaje z rozpadu związków purynowych, jednym ze sposobów zapobiegania dnie moczanowej jest zmniejszenie dostarcza związków purynowych (zawartych w różnych produktach). Więcej o żywieniu w artykule - Dieta w dnie moczanowej.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy