Ostre zapalenie ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego to powstający nagle stan zapalny błony śluzowej, która wyściela ucho środkowe.

Przyczyny zapalenia ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego pojawia się głównie u dzieci, często obustronnie, natomiast u dorosłych zdarza się głównie w sezonie infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębienie, ostre zapalenie migdałków podniebiennych, grypa) oraz przy niektórych innych chorobach zakaźnych (ospa wietrzna, płonica). Do zapalenia ucha środkowego może również dochodzić u osób z upośledzeniem odporności, np. w przewlekłych wyniszczających chorobach, białaczkach.

Infekcję wywołują najczęściej bakterie, w tym gronkowiec i paciorkowiec, pneumokoki, Haemophilus influenzae. Czynnikami sprzyjającymi zapaleniu ucha środkowego są:

  • stan po usunięciu migdałków podniebiennych
  • zapalenie zatok przynosowych
  • uraz błony bębenkowej
  • złamanie kości skroniowej
  • uraz ciśnieniowy

Objawy zapalenia ucha środkowego

Zakażenie drobnoustrojami wywołuje w odpowiedzi obrzęk błony śluzowej ucha środkowego, powstaje początkowo surowiczy, potem ropny wysięk. Dochodzi do zaburzeń drożności trąbki słuchowej, zapalenie obejmuje zwykle również w różnym stopniu komórki powietrzne kości skroniowej, często bezobjawowo.

Objawy zgłaszane przez chorego:

  • szum w uchu
  • przytępienie słuchu, uczucie zatkania ucha
  • silny, narastający ból
  • zwyżki temperatury ciała
  • zawroty głowy i wymioty w wyniku podrażnienia ucha wewnętrznego (błędnika)

Ból ucha utrzymuje się do momentu, w którym napięta z powodu narastającego wysięku błona bębenkowa, oddzielająca ucho środkowe od zewnętrznego, nie ulegnie przerwaniu. Pojawia się wtedy wyciek z ucha, który może być krwisty.

W większości przypadków dochodzi do pełnego wyleczenia zapalenia, normalizacji słuchu, a ubytek w błonie bębenkowej zarasta (pozostaje niewielka blizna).

Leczenie zapalenia ucha środkowego

Objawy zapalenia ucha środkowego każdorazowo wymagają kontaktu z lekarzem!

Leczenie ostrego zapalenia ucha środkowego zależy od jego fazy (faza wczesna, faza uwypuklenia błony bębenkowej i faza wycieku).

We wczesnym okresie choroby stosuje się doustnie antybiotyk z grupy penicylin, stosuje się również leki przeciwbólowe- paracetamol, ibuprofen, aspirynę. Dodatkowo podaje się krople obkurczające śluzówkę nosa i ujęcie gardłowe trąbki słuchowej.

W fazie uwypuklenia błony bębenkowej laryngolog wykonuje jej nacięcie, a w fazie wycieku dodatkowo podawane są krople do ucha, zawierające antybiotyk i steryd.

Ostre zapalenie ucha środkowego uznajemy za wyleczone, gdy ustąpi wyciek z ucha a słuch wraca do normy. W części przypadków może ono przejść w stan przewlekły.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy