Polipy nosa. Zatkany nos

Polipy nosa powstają w następstwie przewlekających się zmian zapalnych błony śluzowej nosa lub jej zmian na tle alergicznym. Na skutek długotrwałego obrzęku dochodzi do zaburzeń przepływu krwi w tworzących się uwypukleniach wypełnionych treścią surowiczą lub śluzową, błona śluzowa nosa ulega rozrostowi i nawarstwieniom. Polipy nosa powstają najczęściej z błony śluzowej środkowego przewodu nosowego.

Budowa

Polip nosa zbudowany jest z tkanki łącznej, posiada liczne naczynia krwionośne i gruczoły. Polipy różnią się wyglądem, konsystencją, mają różną wielkość. Pojedynczy polip wychodzi zwykle z zatoki szczękowej (polip choanalny), mnogie polipy  pochodzą z komórek sitowych, mogą tak się rozrastać, że zniekształcają nos, a nawet wystają przez zewnętrzne otwory nosowe. Polipy powstające na tle alergii są zwykle miękkie, blade, przypominają konsystencją galaretkę, natomiast te powstałe w wyniku stanu zapalnego mają zazwyczaj twardą konsystencję, łatwiej krwawią.

Objawy polipów nosa

Objawy narastają wraz ze wzrostem polipów:

  • upośledzenie drożności nosa, co może powodować konieczność oddychania przez usta
  • rozwój przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa
  • upośledzenie powonienia aż do jego całkowitego zaniku
  • nawracające zapalenia trąbek słuchowych i gardła

Diagnostyka

W badaniu nosa za pomocą rynoskopu widoczne są owalne, wydłużone twory, elastyczne, niebolesne przy dotyku. Z reguły występują one obustronnie. Pojedynczo i jednostronnie występuje polip choanalny, przemieszczający się ku tyłowi do nozdrzy tylnych, a w zaawansowanych przypadkach wystające do gardła. Najczęściej stwierdza się go w przewlekłym zapaleniu zatoki szczękowej.W celu sprecyzowania położenia szypuły polipa wykonuje się najczęściej tomografię komputerową zatok przynosowych, która zastępuje wykonywane wcześniej zdjęcia rentgenowskie.

Leczenie polipów nosa

Niezależnie od rodzaju polipa, leczenie opiera się na usunięciu zmiany wraz z jej szypułą. W przypadku polipa choanalnego może być konieczne jednoczesne leczenie operacyjne zatoki szczękowej. Po terapii chirurgicznej wskazane bywa zastosowanie kortykosteroidów miejscowo i ogólnie, nie można również zapominać o regularnych kontrolach laryngologicznych, ponieważ w około 15% przypadków zdarzają się nawroty choroby. Po usunięciu polip poddawany jest badaniu histo-patologicznemu, tzn. jego wycinki, po odpowiednim zabarwieniu, oglądane są pod mikroskopem przez specjalistę. Ma to służyć wykluczeniu nowotworowego tła polipa. Wynik takiego badania otrzymujemy zwykle po 2 tygodniach od wykonania zabiegu.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy