Chrypka u dziecka, niemowlęciaChrypka powstaje w wyniku zaburzeń drgań fałdów głosowych, wynikających z ich uszkodzenia lub podrażnienia.
Najczestsze przyczyny chrypki u dzeci to: ,  (np. częsty płacz / krzyk), kaszlem.

  • infekcja górnych dróg oddechowch
  • nadużywanie głosu - płacz, krzyk, kaszel
  • refluks żołądkowo-przełykowy (cofanie się treści z żołądka do przełyku, szczególnie w nocy, w pozycji leżącej)

Istnieją też rzadsze (bardziej niebezpieczne) przyczyny : guzki krtani, uszkodzenia mięśni odpowiedzialnych za pracę krtani, ucisk krtani z zewnątrz (np. przez zmiany chorobowe narastające obok krtani)

Diagnostyka, dalsze postępowanie

Jeżeli chrypce towarzyszą inne, niepokojące objawy, np. duszność, należy PILNIE skontaktować się z lekarzem !

Jeżeli chrypka jest jednym z objawów np. lekkiego przeziębienia, można obserwować dziecko, niepokój powinna wzbudzić chrypka nieustępująca po około tygodnia, wtedy warto zasięgnąć opinii lekarza, najlepiej larngologa.

Leczenie

Jako, że chrypka jest najczęściej objawem innej choroby, np. przeziębenia, należy skupić się na leczeniu jej przyczyny. Co do samej chrypki, warto odpowiednio nawilżać pomieszczenie (nawilżacze), lub wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie oeganizmu. Warto też próbować namówić dziecko do maksymalnego ograniczenia mowy.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy