Jak sobie radzić z nadwrażliwymi zębami ?Niepożądana wrażliwość

Jak w przypadku wielu innych chorób dotykających jamy ustnej, nadwrażliwość zębów może być wynikiem bardzo wielu czynników. Stać za nią może zarówno nieprawidłowa higiena, zła dieta, jak i wiele chorób, takich jak refluks czy... bulimia. Dolegliwość ta obniża jakość życia - zjedzenie zimnych lodów, wypicie gorącej herbaty czy schrupanie twardego jabłka zaczyna wiązać się z bólem. Jak się pozbyć nadwrażliwości?

Dochodzi do niej na skutek cofania się dziąseł, które odsłaniają szyjki zębowe lub w efekcie uszkodzenia szkliwa. Odsłania się wtedy zębina - znajdująca się pod szkliwem tkanka, która chroni silnie unerwioną miazgę zębową. Tkanka ta bardzo łatwo się ściera i jest niezwykle wrażliwa na bodźce z zewnątrz. To właśnie dlatego nawet oddychanie ustami na zimnym powietrzu może stać się przyczyną bólu.

Ekspert niezbędny

Jakie choroby mogą doprowadzić do nadwrażliwości zębów?

 • Bruksizm - zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami, występuje najczęściej podczas snu.
 • Paradontoza i stany zapalne przyzębia.
 • Refluks - cofanie się kwasów żołądkowych do ust, najczęściej wskutek chorób układu pokarmowego.
 • Częste wymioty, np. na skutek bulimii lub ciąży.
 • Wady zgryzu.
 • Zbyt ciasne ułożenie zębów.

Gdy sami sobie szkodzimy

Najczęściej jednak to człowiek sam doprowadza do starcia szkliwa ze swoich zębów i/lub odsłonięcia ich szyjek. Oto główne przyczyny:

 • Zbyt częste i/lub nieprawidłowe mycie zębów.
 • Zbyt częste spożywanie rzeczy kwaśnych, słodkich oraz picie napojów gazowanych, takich jak coca-cola.
 • Obgryzanie paznokci, ołówków i innych twardych przedmiotów.

Jak sobie radzić?

Jeśli cierpimy na skutek chorób, z którymi nie poradzimy sobie domowymi metodami, pomóc może nam tylko specjalista. Jednak jeśli sami jesteśmy sobie winni, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zmienić swoje nawyki tak, by nam już więcej nie szkodziły. W tym przypadku najważniejsze będzie prawidłowe mycie zębów. Należy robić to tzw. ruchami wymiatającymi - od dziąseł do zębów. Zbyt agresywne ruchy poprzeczne w okolicach dziąseł prowadzą do odsłaniania szyjek zębów i ścierania szkliwa. Szczoteczkę trzeba także dostosować do rodzaju uzębienia. Jeśli nasze dziąsła są bardzo wrażliwe, powinniśmy sięgnąć po miękkie włosie. Co 2-3 miesiące warto będzie wymienić szczoteczkę. Dobrze też odpowiednio dobrać pastę do zębów. Powinna mieć stosunkowo niski wskaźnik ścieralności dla zębiny (oznaczenie to RDA, wskaźnik powinien mieścić się między 30 a 70). Należy unikać past wybielających i przeznaczonych dla palaczy. Odpowiednim wyborem będą bogate we fluor pasty przeznaczone dla osób o nadwrażliwych zębach. Ponadto warto unikać produktów kwaśnych, słodkich oraz napojów gazowanych. Po zjedzeniu cytrusów nie należy od razu myć zębów. Warto wypłukać usta i odczekać godzinę, aż na koronach zębów odbuduje się warstwa ochronna.

A może zabieg?

Oczywistym jest, że jeśli nadwrażliwość zębów wywołana jest chorobą, należy ją bezwzględnie wyleczyć. Istnieje także szereg zabiegów, które można zastosować w celu zlikwidowania dolegliwości:

 • Fluoryzacja czyli lakierowanie - pokrycie zębów lakierem fluorowym. Zabieg ten powtarza się co sześć miesięcy. Wzmacnia on szkliwo, zabezpiecza zębinę, chroni przed próchnicą i uodparnia na demineralizujące działanie kwasów.
 • Impregnacja - użycie preparatu zmniejszającego nadwrażliwość zębów.
 • Chirurgiczny przeszczep dziąsła - zalecany, gdy odsłonięty jest już korzeń zębowy. Pacjenci nie mogą palić i nadużywać alkoholu.
 • Stymulacja mineralizacji - wypełnienie odsłoniętych kanalików zębowych materiałem uzupełniającym.
 • Wykończenie kompozytem - nałożenie plomby w celu odizolowania zakończeń nerwowych.

 

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy