Krzywy zgryz - jak sobie poradzić ?

Wyprostować uśmiech

krzywy zgryzKrzywy zgryz to nie tylko kwestia estetyki. Może mieć on znacznie poważniejsze konsekwencje. I choć wizja noszenia aparatu ortodontycznego niejedną osobę przeraża, to w przypadku, jeśli dotyka nas problem krzywego zgryzu, warto się z nim udać do specjalisty.

Z pewnością dzięki takiej wizycie uda się ustalić stopień dolegliwości. Ortodonta oceni, czy potrzebny jest nam aparat, czy może lepiej zdecydować się na mniej inwazyjną metodę. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego narzędzia można będzie uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Jak powstaje krzywy zgryz

Jest bardzo wiele przyczyn tej dolegliwości. Najczęściej krzywy zgryz powstaje w dzieciństwie w wyniku nieprawidłowych nawyków - zbyt długotrwałego używania smoczka, ssania palca, zagryzania dolnej wargi, oddychania ustami. Może powstać na etapie życia płodowego, kiedy matka przeszła przewlekłą chorobę wirusową, pracowała w szkodliwych warunkach, narażona na stres, jeśli piła alkohol bądź paliła papierosy. Wada może też wystąpić u dziecka w czasie porodu twarzyczkowego. W dorosłym życiu można się nabawić krzywego zgryzu na skutek utraty zęba bądź złamania szczęki. Stosunkowo rzadko nieprawidłowość ma podbudowę genetyczną.

Krzywe psuje zdrowie

Nieprawidłowo rosnące zęby to zagrożenie nie tylko dla pięknego uśmiechu. Nachodzą one na siebie, przez co ciężej jest je czyścić. W miejscach, w których się stykają, bardzo łatwo namnażają się bakterie. Może to skutkować rozwojem próchnicy, paradentozy czy ostrym zapaleniem przyzębia. Krzywy zgryz powoduje także nieprawidłową pracę układu mięśniowego szyi i twarzy oraz przeciążenie stawów szczękowo-skroniowych. To właśnie może stać się przyczyną szumu w uszach, bólu głowy czy zaburzeń równowagi. Ponadto przy niektórych rodzajach krzywego zgryzu występują problemy z gryzieniem. Przełykanie źle rozdrobnionych kawałków jedzenia może skutkować nieprawidłową pracą całego układu pokarmowego.

Aparat z odsieczą

Wadę zgryzu najlepiej leczyć jak najwcześniej. Jeśli zastosujemy aparat u dziecka w wieku 10-13 lat, leczenie potrwa rok. U dorosłych osób - niestety dłużej. Leczenie polega na założeniu aparatu korekcyjnego, który zmusza zęby do zmiany kształtu i ukorzenienia się w prawidłowych miejscach. Podczas korekcji tworzą się stany zapalne - to właśnie one są przyczyną początkowego bólu. Pacjenci narzekają także na wygląd zębów w trakcie leczenia - niektórym aparat może się wydawać mało estetyczny. Istnieje dla niego kilka alternatyw. Jedną z nich jest system Invisaling - zęby prostowane są przy pomocy przezroczystych płytek. Metoda ta jest dość droga i można nią leczyć tylko niewielkie wady. Połączeniem aparatu korekcyjnego i systemu Invisaling jest Inman Aligner. Jest to aparat zbudowany z drutów i sprężynek, które zmieniają pozycję zębów. Jego działanie jest szybsze niż systemu Invisaling. Posiada elementy widoczne w trakcie używania, jednak w przeciwieństwie do aparatu ortodontycznego, można go zdejmować. Alternatywą dla aparatu jest też seria zabiegów modelujących. Istnieją także aparaty językowe. Przytwierdza się je do tylnej powierzchni przednich zębów. Są praktycznie niewidoczne, ale też dość niewygodne.

Higiena z aparatem

Mimo kilku alternatyw, najpopularniejszą metodą korekty krzywego zgryzu pozostaje aparat ortodontyczny. Osoby, które się na niego zdecydują, powinny w szczególny sposób przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Pod elementami aparatu często gromadzą się resztki jedzenia, które mogą przyczynić się do powstania nieświeżego oddechu bądź próchnicy. Aby zapobiec tym skutkom, należy bezwzględnie myć zęby po każdym posiłku oraz poza tradycyjną szczoteczką stosować także wersję specjalną - wąską, o spiczastym zakończeniu - która pomoże dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków. Warto też pamiętać, aby nie stosować żadnych preparatów wybielających. Po zdjęciu aparatu mogłoby się okazać, że ukryte za nim fragmenty zębów mają ciemniejsze zabarwienie. Dobrze też będzie unikać jedzenia kleistych produktów, takich jak cukierki-krówki. Oblepią one aparat i trudno go będzie oczyścić. Warto ponadto stosować dobrą pastę przeciwpróchniczą i nici dentystyczne.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy