Jak sobie radzić z krwawiącymi dziąsłami ?Krwawiący problem

krwawiące dziąsłaNajczęściej wydaje się nam, że przyczyną krwawienia dziąseł jest zbyt częste i zbyt intensywne szczotkowanie zębów. Nic bardziej mylnego. Jeśli krew regularnie pojawia się na szczoteczce do zębów, a nasze dziąsła krwawią także podczas gryzienia twardych pokarmów, może to wskazywać na mniej lub bardziej poważne stany chorobowe.

Nie należy jednak wpadać w panikę. Ponieważ grup chorób, które wywołują krwawienie dziąseł, jest wiele, warto skonsultować się z lekarzem, żeby ustalić przyczynę dolegliwości. Następnie należy ściśle zastosować się do wskazówek specjalisty. Unikniemy wtedy nie tylko utraty pięknego uśmiechu, ale, być może, także poważniejszych konsekwencji.

U źródeł krwawienia

Istnieje sześć głównych przyczyn krwawienia dziąseł:

 

  1. Paradontoza - zwana też paradentozą lub parodontozą (wersja niepoprawna), czyli zapalenie przyzębia. Powstaje w wyniku działania bakterii kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Jej najczęstszą przyczyną jest niedostateczna higiena jamy ustnej, wywołują ją też czynniki genetyczne.
  2. Niedokrwistość - powstaje zazwyczaj na skutek niedoboru żelaza, może też mieć poważniejsze przyczyny - zaburzenie krzepnięcia, krwawienia wewnętrzne, a także nowotwory krwi, takie jak białaczka.
  3. Cukrzyca - u diabetyków często występują zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej, takie jak pleśniawki, zakażenia drożdżakowe bądź ropniaki przyzębne. Obserwuje się także, choć rzadziej, krwawienie dziąseł.
  4. Niedobór witaminy C i/lub K, które może być skutkiem nieprawidłowej diety bądź długotrwałej kuracji antybiotykowej.
  5. Choroby wątroby - ostre stany zapalne bądź marskość wątroby mogą powodować krwawienie z dziąseł na skutek zaburzenia czynności płytek krwi.
  6. Niektóre leki - krwawienie z dziąseł może być efektem ubocznym stosowania leków na padaczkę, zakrzepy żylne, alergię, nadciśnienie tętnicze, astmę, choroby nowotworowe, a także środków antykoncepcyjnych i innych preparatów hormonalnych.

Trwałe zatamowanie

Najważniejsza w leczeniu krwawiących dziąseł jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby warto myć po każdym posiłku, a szczególnie - po śniadaniu i przed pójściem spać. Szczotkowanie nie powinno trwać krócej niż trzy minuty. Ponadto przestrzenie między zębami dobrze będzie oczyścić specjalną nicią dentystyczną. Bardzo ważna jest też dieta, w której nie powinno zabraknąć witaminy K i C.
Źródło witaminy K to m.in. pomidory, szpinak, wątroba, lucerna, soja i kapusta włoska.
Witaminę C znaleźć możemy w cytrusach, natce pietruszki, kiszonej kapuście, jagodach, czarnej porzeczce, jabłkach, brokułach, papryce i kiwi.
Ważna jest też odpowiednia zawartość żelaza, które znaleźć możemy w chudym mięsie wołowym, drobiu, tłustych rybach, wątrobie, żółtku jaja, roślinach strączkowych, brokule, papryce, szpinaku, suszonych figach czy sezamie. Jeśli nasza dieta jest odpowiednia i wystarczająco dbamy o higienę jamy ustnej, krwawieniem z dziąseł powinien zająć się lekarz, ponieważ, jak zostało napisane powyżej, przyczyny dolegliwości mogą być bardzo poważne.

Doraźna pomoc

Doraźną ulgę bolącym dziąsłom przynieść może smarowanie ich i płukanie ust roztworem olejku z drzewa herbacianego, żucie nasion słonecznika i ziaren sezamu. Warto też zapytać lekarza o możliwość spożywania preparatu z koenzymem Q10. Hamuje on obniżanie się linii dziąseł i zmniejsza stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Dobrze też wybierać odpowiednie środki do higieny zębów. Można zastosować dwutygodniową kurację pastą zawierającą środek bakteriobójczy, np. chlorheksydynę. Kuracja taka nie powinna trwać dłużej, może bowiem doprowadzić do wystąpienia przebarwień na zębach i innych niepożądanych skutków. Pomóc mogą też specjalne żele zawierające środki przeciwzapalne (np. chlorek cetalkonium). Dializat z krwi cielęcej przyspieszy gojenie podrażnień. Ulgę przyniesie płukanie ust wyciągiem z szałwi, rumianku, kory dębu bądź nagietka.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy