Zawał - aktywość po zawale serca


UWAGA - OSTATECZNĄ DECYZJĘ O NASILENIU REHABILITACJI ZAWSZE PODEJMUJE LEKARZ !!!

Ruch - sercowy sprzymierzeniec

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla osób, które przeszły zawał. Jednak w czasie przywracania swojemu ciału sprawności, powinna być wprowadzana szczególnie ostrożnie. Dobrze jest robić to stopniowo i kierować się wskazaniami lekarza.

Zawałowcy nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej. Jednak, podobnie jak w przypadku diety czy życia seksualnego, muszą kierować się szczególnymi zasadami ostrożności. Zastosowanie się do kilku wskazówek ułatwi powrót do aktywnego życia.

Etap pierwszy - tuż po zawale

Już w pierwszym dniu po zawale warto spróbować wykonywać wokół siebie podstawowe czynności higienicznie. W ciągu kilku pierwszych dni dobrze będzie też starać się stopniowo opuszczać łóżko. Nie należy też zaniedbać małych stawów - warto wykonywać okrężne ruchy stopami i dłońmi, a także zginać je i prostować.

Czego nie robić: Nie należy gwałtownie wstawać z łóżka, zwłaszcza, jeśli leżało się dość długo. Najpierw dobrze będzie usiąść, chwilę posiedzieć ze spuszczonymi nogami, dopiero potem - wstać. Pozycja siedząca to także najlepsze rozwiązanie podczas codziennej toalety, lepiej będzie nie wykonywać jej na stojąco.

Etap drugi - kolejne dni w szpitalu

Podobnie jak w etapie pierwszym, należy nadal wykonywać ćwiczenia małych stawów i ćwiczenia oddechowe, najlepiej w pozycji siedzącej. Warto też zająć się dużymi stawami: zginać i prostować ręce w łokciach, unosić je na wysokość barków, zginać nogi w kolanach, unosić je w górę itp. Do codziennej aktywności dobrze będzie także dołączyć 2-3 spacery po korytarzu, na dystansie wynoszącym mniej więcej 200 metrów. Po jakimś czasie można też spróbować pokonać niewysokie schody, początkowo zatrzymując się na kilkanaście sekund na każdym stopniu.
Czego nie robić: Nie należy ćwiczyć dłużej niż parę minut, pomiędzy 5-7 powtórzeniami danego ćwiczenia trzeba robić przerwy na ćwiczenia oddechowe.

 

 

Etap trzeci - 2-6 tygodni po zawale

W tym okresie warto powoli wrócić do aktywności fizycznej. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie udziału w programie rehabilitacyjnym. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy przede wszystkim kontynuować rozpoczęte w szpitalu ćwiczenia. Spacery warto wydłużyć do 1 godziny dziennie i najlepiej powtarzać tę czynność codziennie. Stopniowo należy także powrócić do wykonywania drobnych prac porządkujących, zakupów itp. Można też wrócić do życia zawodowego, jeśli nie wymaga ono dużego wysiłku fizycznego, przebywania w trudnych warunkach klimatycznych i nie pociąga za sobą odpowiedzialności za zdrowie i życie innych ludzi.
Czego nie robić: Bez konsultacji z lekarzem nie wolno uprawiać popularnych sportów, takich jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze itp.

Etap czwarty - więcej niż 3 miesiące po zawale

Jest to czas, w którym stan zdrowotny się normalizuje. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, można powrócić do uprawiania sportów, które praktykowało się przed nastąpieniem zawału. Osoby, które przed chorobą powstrzymywały się od aktywności fizycznej, powinny, konsultując się z lekarzem, zacząć ją podejmować. Osoby bardzo aktywne przed zawałem nie muszą rezygnować ze swojego hobby, ale dobrze będzie, jeśli zachowają umiar.
Czego nie robić: Nie powinno się podejmować aktywności przekraczających zalecenia dla zdrowych osób w podobnej grupie wiekowej bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

 

 

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy