Zawał cz.2 - Leki stosowane po zawale serca

Przegląd leków stosowanych po zawale

Po przejściu zawału życie się zmienia się diametralnie. Jednym z przejawów tych zmian jest konieczność zażywania leków, które poprawiają funkcję uszkodzonego serca oraz zmniejszą ryzyko ponownego wystąpienia ataku. Warto wiedzieć, co i dlaczego się przyjmuje.

Dobrze jest pamiętać, że zarówno rodzaj, jak i dawkowanie, a także czas przyjmowania lekarstw powinien podlegać ścisłej kontroli lekarza. Poniższy opis dotyczy jedynie ogólnych zasad leczenia, u każdego pacjenta jest dobierane indywidualnie - nie należy stosować się do poniższych wytycznych !

Leki przeciwpłytkowe

Najczęściej stosuje się dwa typy z nich przez rok od wystąpienia zawału, a następnie kontynuuje leczenie jednym z nich - kwasem acetylosalicylowym, znanym powszechnie jako aspiryna (polopiryna, acard). Leki te zapobiegają powstawaniu skrzepów, które mogą wywołać kolejny zawał.

ACE-inhibitory

Jedną z najważniejszych funkcji tych leków to obniżanie tętniczego ciśnienia krwi, działają też ochronnie na nerki, zmniejszają ryzyko powstawania miażdżycy i inne. Ich stosowanie obniża ryzyko śmierci, są zalecane szczególnie w przypadku pacjentów chorujących na cukrzycę, niewydolność nerek lub serca, a także nadciśnienie tętnicze. Niepokojącym objawem w trakcie ich zażywania może być uporczywy kaszel. Jeśli wystąpi, należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem.

Beta-blokery

Są to środki blokujące receptory beta-andrenergiczne. Dzięki ich zastosowaniu serce bije wolniej, ciśnienie tętnicze krwi jest niższe, zapobiegają także arytmii. Przyczyniają się do zmniejszenia bólów wieńcowych i obniżają ryzyko śmierci. Jeśli w trakcie stosowania wystąpią takie objawy jak omdlenia, zawroty głowy bądź zasłabnięcie, może to oznaczać, że serce bije zbyt wolno. Dlatego właśnie, zażywając beta-blokery, należy kontrolować akcję-serca. Jeśli liczba uderzeń spadnie poniżej 50-60 na minutę, bądź wystąpią wyżej wymienione objawy, należy skontaktować się z lekarzem.

 

 

Statyny

Są to leki stosowane dla osiągnięcia optymalnych wartości. Ich zażywanie powinno iść w parze ze zrównoważoną dietą. Działają przeciwzapalnie, przeciwmiażdżycowo i zabezpieczają naczynia krwionośne. Przede wszystkim jednak obniżają stężenie cholesterolu LDL i zwiększają stężenie cholesterolu HDL. Wartości tego stężenia u osób po zawale powinny zamykać się w następujących liczbach:

 

  • cholesterol LDL (tzw. zły) - mniej niż 1,8 mmol/l (mniej niż 70 mg/dl);
  • trójglicerydy (TG) - mniej niż 1,7 mmol/dl (mniej niż 150 mg/dl);
  • cholesterol HDL (tzw. dobry) - powyżej 1,2 mmol/l (powyżej 50 mg/dl) u kobiet i powyżej 1,0 mmol/l (powyżej 40 mg/dl) u mężczyzn.

 

W trakcie przyjmowania tych leków mogą wystąpić skutki niepożądane - bóle mięśniowe. Warto też kontrolować stężenie enzymów AspAT i ALAT, które służą do oceny funkcji wątroby.

 

 

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy