Zawał cz.1 - Co to jest zawał serca ?

Kiedy umiera serce

Zawał serca

Wszyscy mieszkańcy miasta wielkości Brzegu zostali zabici w ciągu jednego roku. Sprawca bez skrępowania przyznał się do winy. Wydawałoby się, że jest on zupełnie bezkarny i będzie siać śmierć nadal. Istnieje jednak kilka sposobów, aby z nim wygrać. W pierwszym rzędzie jest to zwiększenie świadomości.

100 tysięcy osób rocznie doznaje w Polsce uszczerbku na zdrowiu na skutek zawału. Dla 35 tysięcy to doświadczenie kończy się śmiercią. Kardiolodzy są zdania, że 80% przypadków wystąpienia zawału można było zapobiec. Do tego jednak potrzebna jest dogłębna znajomość mordercy.

Co to jest zawał serca ?

Zawał to nic innego, jak zamknięcie naczyń krwionośnych (tzw. naczyń wieńcowych), które doprowadzają krew do mięśnia sercowego. Przyczyny są różne - najczęściej naczynie zostaje zatkane przez skrzeplinę lub blaszkę miażdżycową. Wraz z krwią do mięśnia serca przestają być doprowadzane substancje odżywcze, a także tlen. W ciągu kilku godzin zaczynają obumierać komórki mięśniowe serca.

Jak się objawia zawał serca ?

Zawałowi serca najczęściej towarzyszy ból. W większości przypadków ma on charakter piekący. Zwiększa się podczas wysiłku fizycznego. Umiejscowiony jest w klatce piersiowej, w okolicy mostka - pacjent często zgłasza, że czuje się, jakby coś ciężkiego usiadło mu na klatce piersiowej. Ból zawałowy może promieniować na inne partie ciała - szczękę, plecy, ręce, ramiona, nadbrzusze. Zwykło się uważać, że ból musi być umiejscowiony w lewej części klatki piersiowej, jednak np. cukrzycy nie doznają tej dolegliwości, zawał objawia się u nich zasłabnięciem lub omdleniem. Przeważnie bólowi wieńcowemu towarzyszy uczucie lęku.

Kto na to choruje?

Przeważnie zawał powiązany jest z miażdżycą, czyli chorobą polegającą na zmniejszeniu przepływu krwi na skutek pogrubienia się ścian tętnic wieńcowych. Wyższe ryzyko miażdżycy występuje u osób z nadciśnieniem, otyłych, palaczy, cukrzyków, nieaktywnych fizycznie, a także o zbyt wysokim poziomie cholesterolu i obciążonych genetycznie. Możliwość wystąpienia zawału zwiększa się z wiekiem.

 

 

Jak to się leczy?

W zależności od niuansów przebiegu choroby oraz dostępnych środków jej leczenia, współczesna medycyna dysponuje trzema sposobami leczenia zawału:

 

  • Przezskórna angioplastyka wieńcowa (PCI)- zabieg polegający na wprowadzeniu cewnika do tętnicy wieńcowej. Dzięki niemu można mechanicznie poszerzyć zwężone miejsce, miejscowo podać „chemię" rozpuszczającą skrzep, czasem wszczepić stent, co skutkuje przywróceniem prawidłowego przepływu krwi do serca. Nakłucie wykonuje kardiolog w okolicy pachwiny lub przedramienia i prowadzi cewnik przez naczynia aż do naczyń wieńcowych, pod kontrolą rentgena. Pacjent jest przytomny, znieczulenie jest tylko miejscowe.
  • Leczenie fibrynolityczne - metoda polegająca na dożylnym podaniu lekarstwa rozpuszczającego skrzeplinę. Stosuje się ją w przypadku, jeśli nie ma możliwości wykonania angioplastyki, u chorych we wczesnym stadium zawału i w momencie, kiedy obszar niedokrwienny jest bardzo duży.
  • By-passy - czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe. Metoda polega na tworzeniu pomostów przy pomocy naczyń pacjenta, które omijają zwężone fragmenty. Jest stosowana, jeśli zmiany wystąpiły w wielu naczyniach wieńcowych, zwłaszcza jeśli obejmują one początkowe odcinki dużych tętnic.

 

Jakie to ma skutki?

Zawał przeważnie nie kończy się śmiercią, jednak jego długofalowe skutki bywają niebezpieczne dla życia i zdrowia. Pierwszym z nich jest zmniejszona kurczliwość serca. Występuje na skutek pojawienia się blizn, czyli zastąpienia komórek mięśniowych niekurczliwą tkanką łączną. To osłabia serce i pogarsza krążenie. W momencie, kiedy pacjent zaczyna odczuwać duszności, osłabienie, spadek wydolności i obrzęki rąk i nóg, oznacza to, że doszło do niewydolności krążenia. Innym skutkiem zawału może być zaburzenie rytmu serca.

Najważniejszym działaniem bezpośrednim, jakie można podjąć, gdy podejrzewa się u siebie bądź bliskiej osoby wystąpienie zawału, jest jak najszybszy kontakt z lekarzem. Dzięki szybkiemu działaniu można zapobiec obumarciu komórek mięśniowych serca.

 

 

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy