Jak wyeliminować brzydki zapach z ust ?

Kiedy z ust nie lecą fiołki

Oral malodor, fetor ex ore, bad breath, wreszcie - halitoza. Te wyszukane nazwy dotyczą tak naprawdę problemu, zdawałoby się, banalnego. Aczkolwiek uporczywego i utrudniającego funkcjonowanie w społeczeństwie. Mowa o nieprzyjemnym zapachu z ust.

W 90% przypadków halitoza wywołana jest przez nieprawidłową higienę lub schorzenia jamy ustnej, takie jak próchnica, zapalenie dziąseł czy nadżerka jamy ustnej. Pozostałe przyczyny są bardziej złożone, zalicza się do nich przepuklina przełyku, ostry refluks, przewlekłe zapalenie migdałków bądź zatok, angina, wrzody lub rak żołądka. Jednak dla większości osób zmagających się z tym problemem diagnoza jest optymistyczna - łatwo się go pozbyć.

Siarka - główny winowajca

Przyczyną nieświeżego oddechu jest najczęściej silne stężenie lotnych związków siarki, które są produkowane przez bakterie znajdujące się w okolicach błon śluzowych jamy ustnej. Szacunkowo problem ten dotyczy od 15 do 50% populacji ludzkiej. Ich działanie może mieć związek z wymienionymi wyżej zmianami w jamie ustnej, dlatego pierwszym krokiem do pozbycia się nieświeżego oddechu powinna być wizyta u dentysty i wyleczenie wszystkich chorób związanych z zębami lub językiem. W momencie, kiedy stomatolog nie jest w stanie pomóc, warto przebadać się u laryngologa. Ostatnim ogniwem w walce z halitozą przy pomocy medycyny jest wizyta u gastrologa. Do problemu warto podejść poważnie nie tylko dlatego, że może być on symptomem wymienionych wcześniej, poważnych chorób. Naukowcy zajmujący się nieświeżym oddechem zauważyli, że wywołujące go czynniki mogą też doprowadzić do częstych bólów głowy i zaburzeń wzroku.

 

 

Higiena - najlepsza obrona

Równocześnie z leczeniem chorób jamy ustnej, gardła i żołądka, należy zadbać o prawidłową higienę zębów. Jest to jedyny sposób na powstrzymanie nawrotów schorzeń. Warto po każdym zjedzonym posiłku myć zęby. Jeśli jest to niemożliwe, pomocna może się okazać guma do żucia bez cukru lub specjalne płyny do płukania ust. Zęby warto myć przynajmniej dwa razy dziennie - po śniadaniu i przed pójściem spać. Przestrzenie pomiędzy zębami dobrze będzie czyścić przy użyciu specjalnych nitek dentystycznych. Ponieważ wydzielające lotne związki siarki bakterie bytują najczęściej na języku, należy pamiętać, aby podczas szczotkowania oczyścić także jego powierzchnię. Kilkugodzinny efekt usunięcia przykrego zapachu przynieść może żucie owoców anyżku, korzenia imbiru, ziarna kawy, liści pietruszki, kminku, kardamonu a także selera naciowego. Warto też stosować specjalne płukanki, np. z melisy, szałwii lub mięty pieprzowej.

Często zdarza się, że halitoza ma związek z nadmiernie zasadowym odczynem w ustach. Wtedy stomatolodzy zalecają kilkutygodniową kurację cynkiem organicznym. W fazie testów jest też terapia preparatami zawierającymi liofilizowane bakterie kwasu mlekowego. Jeśli zostanie opracowana jej nowoczesna i tania formuła, dla wielu osób problem z nieświeżym oddechem stanie się przeszłością.

 

 

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy