Jak dbać o zęby ?

Żeby sztucznej szczęki nie mieć

O zęby warto zadbać... jeszcze przed urodzeniem. Co prawda nie mamy wtedy wielkiego wpływu na to, jak się będą rozwijać, jednak dobrze będzie pamiętać o tej zasadzie, planując dziecko. Dieta matki oddziałuje bowiem na stan uzębienia przyszłego człowieka. Na szczęście najwięcej zależy w tej kwestii od jego podjętych już po urodzeniu decyzji.

Regularne wizyty u dentysty, odpowiednia dieta i właściwa higiena jamy ustnej - wszystkie te czynniki mają przełożenie na piękny i zdrowy uśmiech. Większość ludzi ma jednak problem przynajmniej z jednym z nich. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak wiedzy, co robić, żeby było dobrze. A wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Grunt pod mleczaki

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko miało zdrowe zęby:

 • będąc w ciąży, pij dużo mleka, jedz warzywa i owoce, zażywaj tabletki z fluorem, unikaj słodyczy;
 • po urodzeniu dziecka karm je piersią tak długo, jak to jest możliwe;
 • zabieraj je do dentysty przynajmniej dwa razy w roku;
 • ograniczaj mu spożycie słodyczy, zwłaszcza kleistych cukierków, takich jak krówki;
 • dbaj, by jadło słodkości tylko w czasie głównych posiłków i zaraz potem myło zęby;
 • pilnuj, by nie podjadało cukierków między posiłkami.

 

Skład pięknego uśmiechu

Jeśli chcesz poprawić kondycję swoich zębów, powinnaś dostarczać swojemu organizmowi:

 • wapń, obecny w mleku i jego przetworach (zwłaszcza w serze żółtym), nasionach maku, słonecznika i sezamu, orzechach, figach, morelach, roślinach strączkowych i zielonych warzywach;
 • fosfor, obecny w serze żółtym i tłustych rybach morskich;
 • ułatwiającą wchłanianie wapnia witaminę D, obecną w tłustych rybach morskich;
 • cynk, obecny w mięsie indyczym, wątrobie cielęcej, dyni i krabach;
 • fluor, obecny w twardej wodzie, herbacie i rybach morskich;
 • witaminę A, obecną w marchwi, morelach, brzoskwiniach, śliwkach i wiśniach;
 • witaminę C, obecną w natce pietruszki, owocach cytrusowych, kapuście, czerwonej papryce i truskawkach.

Warto pamiętać, że kawa, herbata, coca-cola, sól, szczaw, szpinak, buraki i białko zwierzęce utrudniają wchłanianie się wapnia. Do największych dietetycznych wrogów zdrowych zębów należą jednak słodycze. Cukier stanowi najważniejszą pożywkę dla bakterii wywołujących próchnicę. Warto więc go ograniczyć.

Batalia ze szczoteczką

Optymalnie byłoby myć zęby po każdym posiłku. Najważniejsze jednak są dwa momenty - po śniadaniu i przed pójściem spać. Nie należy szczotkować zębów krócej niż trzy minuty. Kluczowa w myciu zębów jest technika. Zaleca się stosowanie ruchów „wymiatających" od dziąseł do zębów. Zbyt mocne poprzeczne ruchy w okolicach dziąseł mogą doprowadzić do ścierania szkliwa i odsłaniania szyjek zębów. Płaszczyzny poziome należy szczotkować posuwistym ruchem od przodu szczęki do tyłu i z powrotem. Szczoteczkę należy dostosować do rodzaju zębów. Miękkie przeznaczone są dla osób o bardzo wrażliwych dziąsłach, twarde - dla ludzi o wyjątkowo odpornej tkance. Najwięcej osób ma zęby i dziąsła dla których odpowiednie będą te o średnim włosiu. Co trzy miesiące warto wymienić szczoteczkę, aby nie rozmazywać na zębach brudu, zamiast je myć. Warto też pamiętać o oczyszczaniu języka, a także stosowaniu nici dentystycznej, która odkazi przestrzenie między zębami.

Specjalistyczne oko na ząb

Stomatologa powinno się odwiedzać przynajmniej dwa razy w roku. Tylko specjalista jest w stanie skontrolować, czy nie zaczęła się rozwijać próchnica, czy nie należy skorygować zgryzu lub usunąć nieprawidłowo rosnących zębów mądrości. W momencie, gdy z zębami zaczyna się dziać coś niedobrego, nie należy zwlekać z leczeniem. Zaniedbana próchnica powoduje nie tylko ból. Może zaatakować korzeń zęba, co następnie doprowadzi do konieczności kosztownego, zaawansowanego leczenia. Chore zęby mogą też doprowadzić do miażdżycy, cukrzycy, udaru mózgu czy przedwczesnego porodu.

Na końcu warto dodać, że poza najważniejszymi, zdrowotnymi gratyfikacjami, które otrzymujemy w zamian za odpowiednią troskę o nasze zęby, liczą się też względy estetyczne. W końcu zdrowy, biały uśmiech, to ozdoba, której nie dorówna nawet najdroższa biżuteria.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy