Jak dbać o włosy ?

Piękno od strony głowy

Jak dbać o włosy

Ładne, zadbane i zdrowe są jednym z najważniejszych atutów kobiecego wyglądu. Zniszczone i brzydkie potrafią skutecznie oszpecić. O włosy, jak o każdy element swojej fizyczności, trzeba się umieć właściwie troszczyć.

Każdy człowiek ma ich na głowie od 100 do 150 tysięcy. Te cienkie niteczki mają bardzo skomplikowaną budowę. Składają się z łodygi, korzenia, cebulki, pora skórnego, gruczołu łojowego, otoczki, mięśnia przywłośnego, części łączno-tkankowej i brodawki. Ich podstawowym budulcem jest keratyna, swój kolor zawdzięczają natomiast melaninie. Ich pierwotną funkcją była termoregulacja. Obecnie, na skutek procesów kulturowych, pełnią rolę głównie estetyczną.

Karmnik dla włosów

Bardzo ważna dla zachowania piękna i zdrowia włosów jest właściwa dieta. Musi ona zawierać aminokwasy siarkowe. W związku z tym należy dbać, aby jadłospis był bogaty w chudą wołowinę, ryby, jajka czy fasolę. Inne ważne dla zdrowia składniki to żelazo, cynk, siarka, krzem, miedź, witamina A, E oraz witaminy z grupy B. Aby dostarczyć wszystkich tych mikroelementów, należy stosować dietę obejmującą czerwone mięso, jaja, drożdże, fasolę, groch, podroby, płatki owsiane, brokuły, sardynki, banany, wątrobę czy pieczarki. Unikać natomiast warto nadmiernego spożycia tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów, alkoholu i potraw zbytnio pikantnych.

Pielęgnacja na co dzień

Warto pamiętać o regularnym podcinaniu końcówek, co pomoże zapobiec rozdwajaniu się włosów. Nie służy im częste farbowanie, nie należy też zmieniać koloru na ciemniejszy, niż 3 tony. Niszczy je trwała, a także kosmetyki do stylizacji - żele, pianki czy lakiery. Głowę najlepiej jest myć co 2-3 dni. Szampon dobrze będzie dwukrotnie nałożyć i spłukać. Po umyciu warto rozczesać włosy i pozostawić je, aby wyschły. Jeśli potrzeba użyć suszarki, należy stosować zimne powietrze. Suszyć głowę warto od nasady - uniknie się wtedy nadmiernego wysuszenia końcówek. Warto też pamiętać o stosowaniu latem kosmetyków do włosów zawierających filtr UV. Długie włosy na noc warto zapleść w warkocz lub kok, co ochroni je przed uszkodzeniem. Szczotkować głowę należy ostrożnie, najlepiej miękką szczotką z zaokrąglonymi ząbkami.

Składniki lśnienia

Istotny jest odpowiedni dobór kosmetyków. Właściciele suchych włosów powinni stosować szampony i odżywki zawierające żółtka jaj i tłuszcze pochodzenia roślinnego. Z kolei do nadmiernie przesuszonej głowy warto używać specyfików wzbogaconych o szałwię, rumianek czy nagietek. Ponadto dobrze jest zastosować odżywkę winogronową lub tonik miodowy. Osoby zmagające się z łupieżem powinny używać kosmetyków zawierających pirotynian cynku, kwas salicylowy lub siarczek selenu. Na dobrą kondycję włosów wpłyną też szampony i odżywki wzbogacone o witaminę A, olejek jojoba, masło karite, minerały morskie, olej z awokado, ceramidy czy silikon. Włosom bez połysku pomoże maseczka z awokado bądź płukanka piwna. Puszyste staną się dzięki zastosowaniu naparu z korzeni mydlnicy lekarskiej.


W drogerii, domowej apteczce, zielarni i sklepie spożywczym. Wszędzie tam można odnaleźć składniki, które stanowią klucz do sekretu pięknych włosów. Systematyczne stosowanie się do zaleceń właściwej diety i pielęgnacji to najskuteczniejszy sposób na fryzurę marzeń.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy