Jak prawidłowo nakładać farbę na włosy

Arkana koloryzacji

Futuramed.pl Jak nakładać włosy

Potrzeba przychodzi zazwyczaj wtedy, kiedy kobieta dostrzega pierwsze siwe pasma na swoich skroniach. Czasami decyzja powodowana jest chęcią radykalnej zmiany swojego wizerunku, a niekiedy - znudzeniem dotychczasowym kolorem. Farbowanie włosów to prosty sposób na to, żeby zmienić coś w swoim wyglądzie. Do tematu należy jednak podejść odpowiednio przygotowanym.

Koloryzacja to czynność, którą najlepiej powierzyć sprawdzonemu fryzjerowi. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie to spory wydatek. Jeśli chce się zmienić kolor na głowie samemu, warto znać tajniki nakładania farby i właściwej pielęgnacji po tym zabiegu. Uniknie się wtedy takich niespodzianek, jak źle dobrany kolor czy zniszczone włosy.

Barwy zmiany

Jeśli została już podjęta decyzja o farbowaniu, zaraz po niej przychodzi do podjęcia kolejnej. Jaki kolor? Intensywne barwy dodadzą lat i podkreślą niedoskonałości cery. Bezpieczniej jest więc wybierać stonowane odcienie. Panie o jasnej cerze i oczach dobrze będą wyglądać w wariantach blondu lub bardzo delikatnego brązu. Dla osób o skórze koloru brzoskwiniowego lub złotego, o oczach niebieskich bądź zielonych, przeznaczone są farby w odcieniach blondu. Kobiety w typie jesiennym, piegowate, z zielonymi, piwnymi, bądź brązowymi oczami, powinny poruszać się w gamie rudości. Panie o bardzo jasnej cerze i oczach w intensywnym kolorze dobrze wyglądać będą w ciemnych brązach i czerniach.

Jaki cel, taki środek

Kolejna decyzja, jaką trzeba podjąć, to rodzaj specyfiku, którym zamierza się farbować włosy. Można użyć szamponetki - zmyje się po kilku-kilkunastu myciach. Jeśli zamierza się tylko odświeżyć włosy i nadać im blasku, warto sięgnąć po krem koloryzujący. Jeżeli chce się tylko przyciemnić włosy, dobrze jest użyć płukanek ziołowych, np. z szałwi albo kory dębu. Panie, którym zależy na rozjaśnieniu włosów, mogą uzyskać ten efekt, płucząc je w roztworze wody i soku z cytryny. Osoby, które planują zdecydowaną zmianę koloru, powinny użyć farby do włosów. Najlepiej pokryje ona też siwe włosy. Jeśli chce się ufarbować na jasny kolor, a wcześniej używane były ciemne farby, należy wcześniej dokonać dekoloryzacji w salonie fryzjerskim, najlepiej - kilkukrotnie. Farb do włosów nie powinny stosować kobiety w ciąży. Substancje zawierają bowiem amoniak, który może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

Jak to się robi

Zazwyczaj producenci specyfików dość dobrze opisują w ulotkach, jak powinno się nakładać farbę. Warto pamiętać, aby przed zabiegiem odpowiednio „przetłuścić" włosy, czyli nie myć ich przez 2-3 dni. Osoby ze skłonnością do alergii powinny wykonać wcześniej test - odrobinę specyfiku umieścić na zgięciu łokcia. Jeśli dojdzie do reakcji alergicznej, należy zmienić farbę. Zanim rozpocznie się farbowanie, należy zdjąć z siebie cenne ubrania i założyć starą koszulkę. W czoło, uszy i inne fragmenty skóry, znajdujące się w pobliżu włosów, warto wetrzeć tłusty krem - wtedy plamy po farbie łatwiej się zmyją. Dłonie należy zabezpieczyć foliowymi rękawiczkami. Po zmieszaniu ze sobą elementów specyfiku zgodnie z zaleceniami producenta, można przejść do nakładania warstwy koloryzującej. Warto zwrócić uwagę, czy ulotka zaleca robić to na włosy suche, czy lekko zwilżone. Farbę nakłada się warstwami, od czoła do tyłu głowy. Spłukać należy ją po takim czasie, o jakim jest mowa w ulotce. Powinno się polewać głowę wodą do czasu, aż zrobi się przezroczysta. Następnie warto umyć włosy szamponem i zastosować dołączoną do farby odżywkę.

Koloryzacja włosów mocno je osłabia, dlatego osoby, które zdecydowały się na ten krok, powinny przyłożyć dużą wagę do pielęgnacji głowy. Odpowiednia dieta, higiena, regularne podcinanie końcówek oraz stosowanie kosmetyków do włosów farbowanych, pomoże zachować im piękny wygląd.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy