Jak sobie radzić z siwizną?

Głowa w srebrnej sieci

FuturaMed.pl - Jak sobie radzić z siwizną ?Zazwyczaj pierwszy znajdujemy na skroni. Czasami na czubku głowy. Wyraźnie różni się od pozostałych i mówi wiele na temat upływającego czasu. Siwy włos, bo o nim mowa, wywołał panikę u niejednej kobiety i, zapewne, niejednego mężczyzny.

Panikować jednak nie warto. Pędzącego czasu i tak się nie zatrzyma, młodszym nie będzie się już nigdy. Nad srebrnymi paskami coraz gęściej pokrywającymi głowę można jednak zapanować. A na pewno - należy o nie odpowiednio dbać.

Melanocyty w defensywie

Wszystkiemu winna jest melanina. A właściwie - jej niedobór. Żeby dokładniej zrozumieć mechanizm siwienia, należy jednak zapoznać się z podstawą anatomii włosa. Otóż to, co widzimy gołym okiem na głowie swojej i znajomych, to części zewnętrzne włosów, czyli ich łodygi. W środku każdej z nich znajduje się korzeń. Umieszczony jest on w mieszku włosowym. To właśnie w nim zlokalizowane są komórki odpowiedzialne za produkcję pigmentu, czyli wspomnianej na początku tego akapitu melaniny. Melanocyty, bo tak nazywają się owe komórki, uwalniają pigment, który trafia do przyległych komórek - keratynocytów. Kiedy włosy rosną, keratynocyty się dzielą i z produkowanego przez nie białka, czyli keratyny, powstaje rdzeń, kora oraz powłoka włosa. Pigment występuje w powłoce i rdzeniu. Z biegiem lat melanocyty tracą część swojej aktywności, produkują coraz mniej melaniny i dochodzi do powolnego siwienia. Nie każdego to dotyka. Są tacy, którzy zaczynają siwieć przed ukończeniem 18 lat. Większość mężczyzn - ok. 30 roku życia. Kobiety nieco później - po 35 roku. Przyczyny takich rozbieżności nie są do końca wyjaśnione. Prawdopodobnie ma to związek z bagażem genetycznym. Siwienie może mieć też źródło w niedoborze witamin z grypy B (B12, H, B3, B5, PABA). Bardziej narażeni na tę przypadłość są także nałogowi palacze.

Siwizna opanowana

Rzucenie palenia i wzbogacenie swojej diety o produkty z pełnego przemiału ziarna, grzyby, drób, ryby, orzechy, fasolę, pomidory, banany, grejfruty, migdały, jajka oraz... drożdże piwne (źródło witaminy B3!), to pierwsze rzeczy, które można zrobić, żeby powstrzymać proces siwienia. Gdy to nie pomoże, trzeba zaakceptować pojawianie się srebrnych pasemek na głowie - z genetyką nie da się wygrać. Warto natomiast odpowiednio dbać o swoją siwiznę. Ponieważ niedobór melaniny sprawia, że włosy tracą swoją wilgotność, dobrze jest zacząć stosować szampony nawilżające, wzbogacone o proteiny, żółtka jaj bądź tłuszcze pochodzenia roślinnego. Warto dbać o włosy tak, jak robią to osoby mające problem z ich nadmierną suchością. Wbrew mitom, wyrywanie siwych włosów nie sprawi, że odrośnie ich więcej. Niestety, nie powstrzyma też samego procesu, dlatego osoby, które chcą się pozbyć siwizny, skazane są na używanie farby do włosów. Najlepiej będzie powierzyć to zadanie fryzjerowi. Gdy chce się pokryć siwiznę samemu, należy użyć farby specjalnie do tego przeznaczonej. Szampony koloryzujące mogą jej nie pokryć.

Przy odrobinie pomysłowości z siwych włosów można uczynić swój atut. Przy założeniu, że są one wypielęgnowane, odpowiedni dobór stylizacji może sprawić, że właściciel siwizny będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie. Srebrne włosy dobrze będą się też prezentować u kobiet z balejażem. Mówiąc krótko - pierwszy siwy włos, to nie tragedia.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy