Suche włosy - jak je pielęgnować ?

Misja: nawilżanie

Futuramed.pl - suche włosy

Włosy normalne uzyskują swój witalny wygląd dzięki sebum. Jest to naturalna, tłusta mieszanina wydzielana przez skórę głowy. Pełni funkcję lubrykantu, który chroni włosy przed grzybami i bakteriami. Kiedy sebum jest za mało, pojawia się problem suchości. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można sobie poradzić z tym problemem.

Przeważnie przyczyną tego stanu rzeczy są uwarunkowania genetyczne. Jednak włosy mogą zostać wysuszone także przez nadmierne poddawanie ich działaniu promieni słonecznych i wiatru. Źle działa też na nie chlor, słona woda morska, a także gorące powietrze z suszarki, używanie lokówki oraz prostownicy do włosów. Suchość włosów może też być spowodowana przez nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji głowy oraz niewłaściwą dietę.

Redukcja efektu siana

Do pielęgnacji suchych włosów należy używać szamponów nawilżających. Najlepiej sprawdzą się te, które w swoim składzie zawierają żółtka jaj i tłuszcze pochodzenia roślinnego. To właśnie przesuszającym się włosom dedykowane są także odżywki bez spłukiwania. Należy unikać mycia głowy w zbyt ciepłej wodzie oraz suszenia jej gorącym powietrzem z suszarki. Najlepiej sprawdzi się powietrze chłodne. Strumień powinien płynąć z odległości minimum 20 centymetrów. Nie należy też suszyć jednej partii głowy przez okres dłuższy, niż 15 sekund. Włosów nie powinno się myć częściej, niż 3 razy w tygodniu. Warto też zrezygnować z prostownicy, lokówki, oraz farbowania włosów. Do ich rozczesywania dobrze jest użyć szczotki z naturalnego włosia. Plastikowe i metalowe przybory do czesania elektryzują włosy, co potęguje efekt wysuszenia.

Przepis na lśnienie 

Istnieje przepis na domową maseczkę, którą można zastosować w celu nadania włosom większej witalności. Do jej produkcji potrzebne będą sok z cytryny, żółtko jajka, dwie łyżki oliwy z oliwek i dwie łyżki miodu. Oliwę i miód należy ze sobą zmieszać, podgrzać, następnie dodać żółtko i sok z cytryny. Ciepłą maseczkę trzeba nałożyć na włosy, owinąć folią i ręcznikiem. Po upływie 30 minut turban należy zdjąć, a włosy umyć w szamponie nawilżającym. Warto też zwrócić uwagę na dietę. Wykluczyć z niej należy produkty silnie przetworzone, zawierające konserwanty, a także fast foody, tłuste mięso i białe pieczywo. Dobrze natomiast włączyć do diety zielone warzywa, owoce, migdały, orzechy i płatki zbożowe.

Osoby posiadające suche włosy powinny na nie szczególnie uważać. Szczotkować należy je delikatnie. Nie warto też przesadzać ze środkami do stylizacji. Włosy takie łatwo się łamią, co potęguje efekt zaniedbania. Właściwie pielęgnowane i nie obciążane zbyt mocno, na pewno będą bardziej lśniące.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy