Przetłuszczające się włosy - jak sobie z nimi radzić

Sebum na ławie oskarżonych

Futuramed.pl - tłuste wlosy

5% wolnych kwasów tłuszczowych, aż 50% glicerydów, ok. 20% wosków, 10% skwalenu, a ponadto węglowodany, estry cholesterolu, cholesterol i inne sterole. Tak mniej więcej przedstawia się skład sebum, czyli, mówiąc brzydko - łoju. Abstrahując od nazwy - to bardzo przydatny, naturalny lubrykant skóry, który odżywia włosy, a także chroni je przed bakteriami i grzybami. I - niestety - wywołuje nadmierne przetłuszczanie się głowy.

Zazwyczaj nadmierna produkcja sebum to skłonność genetyczna. Można też ją wywołać samemu. Przyczyną jest nieprawidłowa dieta i nieodpowiednia pielęgnacja. Warto też wiedzieć, że kiedy przetłuszczanie się włosów przybiera charakter patologiczny, należy skonsultować się z lekarzem. Może ono bowiem być objawem poważnych chorób, począwszy od dermatologicznych, na hormonalnych kończąc.

Pielęgnacja przeciwtłuszczowa

Najczęściej jednak przyczyny przetłuszczania się włosów są prozaiczne. Przypadłość wywołać mogą:

  • silnie nawilżające szampony, 
  • odżywki bez spłukiwania, 
  • kosmetyki do stylizacji, 
  • natłuszczające maseczki, 
  • a nawet częste szczotkowanie, czy bawienie się włosami.

 Walce z problemem nie sprzyja też:

  • solarium, 
  • sauny 
  • długie przebywanie na słońcu.

 Co więc należy zrobić? Z pewnością pomoże stosowanie szamoponów przeciwłojotokowych. Zawierają one zazwyczaj wyciąg z dziegciu, czarnej rzepy, pokrzywy lub biosarki. Ponadto dwa razy w tygodniu warto wypłukać włosy w naparze z szałwii, rumianku lub nagietka. Nie należy myć włosów codziennie - pobudza się w ten sposób gruczoły do zwiększonego wydzielania sebum. Złym pomysłem jest też rzadkie mycie głowy - w łoju mogą się bowiem rozwijać niebezpieczne grzyby i bakterie. Optymalna ilość takich kąpieli to trzy razy w tygodniu.

Łój tkwi w szczegółach

Osoby, które zmagają się z problemem przetłuszczających się włosów, powinny zwrócić uwagę na drobiazgi, których uświadomienie sobie może pomóc raz na zawsze pożegnać się z problemem. Przykładowo - jeśli do tej pory suszyły włosy gorącym strumieniem powietrza z suszarki, powinny zmienić to przyzwyczajenie i zacząć stosować powietrze zimne. Podobnie rzecz się ma z wodą - zamiast intensywnie ciepłą, należy zacząć płukać głowę letnią. Przy okazji warto zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie środki używane do pielęgnacji włosów zostały z nich dokładnie zmyte. Czasami jednak potrzebne będą zmiany bardziej radykalne. Nadmierne wydzielanie się sebum może być spowodowane przez nadużywanie kawy, alkoholu, herbaty, potraw tłustych i pikantnych. Czasami problem wywołany jest przez stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Na koniec warto zaznaczyć, że w przypadku młodych kobiet problem może rozwiązać się samoistnie. Nieuporządkowane wydzielanie się hormonów, które ma miejsce w okresie dojrzewania, często wywołuje nadmierną produkcję sebum. Dolegliwość powinna więc z czasem przeminąć, podobnie jak pryszcze i bunt przeciw rodzicom.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy