Jak pielęgnować włosy z łupieżem ?

Pożegnanie z łupieżem

Futuramed.pl - łupieżJest ich wiele. Mowa o przyczynach powstawania łupieżu. Pierwszym symptomem jego pojawienia się są zazwyczaj białe drobinki sypiące się z włosów, widoczne zwłaszcza na ciemnych ubraniach. Poza negatywnymi skutkami estetycznymi, powoduje on swędzenie, a także może być objawem poważnych niedoborów.

Jak podają statystyki, problem dotyczy nawet 10% ludzi. Często występuje on w parze z łojotokowym zapaleniem skóry. Sprawia ono bowiem, że występujące naturalnie na skórze głowy grzyby rodzaju Malassezia spp. mają się czym żywić, przez co ich ilość podwaja się. Łojotokowe zapalenie skóry może być wywołane z kolei przez zaburzenia hormonalne, obniżoną odporność bądź... nadmierne występowanie wyżej wymienionych grzybów. Tak więc obydwie choroby skóry wzajemnie się napędzają.

Etiologia białych płatków

Łupież to nic innego, jak schorzenie skóry głowy, które objawia się nadmiernym jej łuszczeniem. Wśród innych niż wyżej wymienione przyczyn tej przypadłości wymienia się niedobór cynku i niewłaściwą pielęgnację. Ostatni czynnik może oznaczać zaniechanie higieny włosów, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków bądź zbyt częste mycie głowy. Do powstawania łupieżu może też się przyczynić niewłaściwa dieta (uboga nie tylko w cynk, ale też witaminę A, E oraz witaminy z grupy B), nadmierny stres, niektóre leki (np. przeciwdepresyjne, psychotropowe, leczące chorobę Parkinsona, czy porażenie nerwu VII). Wreszcie - skłonność do tej choroby bywa zapisana w naszych genach. Łagodniejsza faza schorzenia, czyli tzw. łupież suchy, objawia się zazwyczaj pod postacią drobnych, białych płatków osypujących się z głowy. Ostrzejsza forma dolegliwości, łupież mokry, skutkuje pojawieniem się na skórze tłustych ognisk złuszczonego naskórka, które nabierają jasnożółtego zabarwienia. Dodatkowym objawem, towarzyszącym przypadłości, jest przeważnie uporczywe swędzenie.

Walka ze śniegiem

Aby zapobiec tworzeniu się łupieżu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dwa aspekty życia - dietę i higienę. Ta pierwsza musi być bogata w cynk. Znajduje się on m.in. w mięsie, jajach, wątróbce, pieczywie i makaronach z pełnego ziarna, orzechach, kaszy gryczanej, grochu i fasoli. Jeśli chodzi o higienę, zaleca się mycie włosów nie częściej i nie rzadziej, niż co 3 dni. Nie dopuści się w ten sposób do rozwoju chorobonośnych grzybów i jednocześnie nie podrażni skóry głowy. Warto też stosować specjalne szampony przeciwłupieżowe, zaopatrzone w substancje przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i łagodzące. Należą do nich pirotynian cynku, kwas salicylowy, czy siarczek selenu. Należy też pamiętać o dokładnym spłukiwaniu szamponu i regularnej dezynfekcji przyrządów służących do układania włosów. Warto też zrezygnować z suszenia włosów suszarką. Pomóc mogą także domowe sposoby - płukanie włosów z roztworze octu, bądź suszonej pokrzywy i cytryny. Zaognione miejsca warto smarować maściami przeciwgrzybiczymi, np. Clotrimasolem.

W przypadku wyjątkowo ostrych postaci schorzenia warto zgłosić się do dermatologa. Niekiedy łupież wymaga specjalistycznego leczenia, zwłaszcza, jeśli jego przyczyną jest łojotokowe zapalenie skóry. Bywa, że świadczy on o poważnych niedoborach, nie tylko cynku, ale także innych mikroelementów. W takich przypadkach tylko lekarz może zadecydować, jak należy uporać się ze schorzeniem.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy