TK tomografia komputerowa


CO TO JEST TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA?

Tomografia komputerowa (TK) jest badaniem obrazowym pozwalającym na pokazanie wnętrza ciała ludzkiego w postaci warstw. Na monitorze ciało wygląda, jak „pokrojone", dzięki czemu radiolog może oglądnąć wnętrze narządów. Badanie wykorzystuje promieniowanie RTG (rentgenowskie), podobnie, jak w klasycznych zdjęciach, przy czym lampa rentgenowska obraca się wokół chorego.
Dzięki oprogramowaniu komputerowemu jest możliwość „połączenia" obrazów i utworzenia trójwymiarowego modelu danego narządu.

JAK WYGLĄDA BADANIE ?

Pacjenta kładzie się na stole, który wsuwany jest do „obręczy" (bardzo krótki tunel). W tej obręczy znajduje się lampa rentgenowska, która obracając się tworzy kolejne obrazy. Pacjent ma stały kontakt głosowy z radiologiem. Pacjent nie może się ruszać podczas badania (oczywiście może oddychać ). Badanie trwa 10-20 minut
Może się zdarzyć, że do wykonania części badania może być potrzebny kontrast. Jest to środek podawany do żyły, przez specjalną automatyczną strzykawkę. Nowoczesne kontrasty nie zawierają jodu, z reguły nie wywołują więc ewentualnych reakcji alergicznych.
Dzień przed badaniem (zwłaszcza z kontrastem) i po badaniu należy wypić więcej płynu - organizm musi być odpowiednio nawodniony. Do samego badania pacjent powinien być na czczo (przez około 5 godzin przed badaniem).
W przypadku części badań konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Na przykład przed badaniem miednicy mniejszej wcześniej należy spożyć środki przeczyszczające. O sposobie przygotowania powinien poinformować lekarz kierujący na badanie.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy