Dieta w zapaleniu pęcherzyka żółciowego

Ostre zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego w większości przypadków wynika z zatkania przewodów żółciowych przez kamień.

Jako, że jest to choroba wymagająca zabiegu chirurgicznego (co najmniej cholecystektomii) podstawową formą diety jest GŁODÓWKA z pozajelitowym (dożylnym) uzupełnianiem płynów i elektrolitów.

Dalsze decyzje podejmowane są dopiero po zabiegu.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego najczęściej wynika (podobnie, jak ostre) z powodu występowania kamieni w przewodach żółciowych, które jednak nie blokują dróg całkowicie. Jedynym sensownym postępowaniem terapeutycznym, jest całkowite usunięcie pęcherzyka.

Przed planowaną operacją stosuje się dietę lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczów. Polega ona na ograniczeniu ilości tłustych potraw, usunięciu z jadłospisu potraw pieczonych i smażonych, ostro przyprawionych czy wydymających.  Należy zmniejszyć też ilość błonnika pokarmowego.

Przeciwwskazane są produkty zawierające duże ilości cholesterolu:

  • żółtka
  • śmietana
  • tłuste mleko
  • tłuste sery

Zakazane są alkohole i mocne używki.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy