Test ciążowy

Test ciążowy - test pozwalający wykryć gonadotropinę kosmówkową (beta- hCG).HCG pojawia się w organizmie w momencie zagnieżdżenia się jaja płodowego w macicy. Dochodzi do tego mniej więcej w 7 dniu zapłodnienia, od tego momentu poziom hCG wzrasta aż do 2-3 miesiąca, gdzie zaczyna powoli spadać.

Jak to działa ? 

Działanie testu ciążowego polega na stwierdzeniu obecności HcG w moczu lub we krwi (w testach moczu paski pokryte są specjalną substancją, która zmienia kolor, jeżeli w moczu istnieje hCG). Jako, że poziom hCG narasta od zera do dużych wartości może się zdarzyć, że testy wyjdą ujemne (czyli teoretycznie nie ma ciąży), pomimo, że kobieta jest w ciąży - dzieje się tak w momencie, w którym test nie jest wystarczająco czuły, żeby wykryć małe stężenia hCG na początku.

Rodzaje testów ciążowych 

Najbardziej czułym badaniem jest test krwi, który pozwala wykryć obecność hCG już 7 dni po zapłodnieniu. Testy takie zlecane są przez lekarza.

Domowe testy ciążowe sprzedawane w aptekach mają różną czułość, pozwalającą na stwierdzenie ciąży między 10 a 21 dniem od zapłodnienia (w zależności od testu). Polegają one na podaniu kilku kropel moczu na oznaczone pole. Badanie takie można bez żadnego problemu wykonać w domu. Przy każdym teście znajduje się instrukcja krok po kroku opisująca postępowanie. Na wynik czeka się z reguły kilka minut.

Trzecim rodzajem testów są testy moczu, ale wykonywane w laboratorium. Na wynik czeka się kilka godzin, ale mają one dużo większą czułość, niż domowe testy ciążowe.

Jak interpretować wynik?

Pierwsze badanie zrób 2-3 dni po spodziewanym terminie miesiączki. Jeżeli wynik jest ujemny (czyli nie stwierdza się ciąży), powtórz badanie po tygodniu. Jeżeli wynik jest dalej ujemny, a Ty w dalszym ciągu nie masz miesiączki, zgłoś się do lekarza, żeby sprawdzić, dlaczego nie ma miesiączki (być może przyczyną są zaburzenia hormonalne niezwiązane z ciążą ? Na pewno trzeba to sprawdzić).

Jeżeli masz wynik dodatni, oznacza to, że najprawdopodobniej jesteś w ciąży. W małej części przypadków dodatni wynik nie wynika z obecności ciąży ale stosowania części leków, czy chorobie tarczycy, czy jajników. Obecność wyniku dodatniego nakazuje potwierdzenie ciąży u ginekologa.

Jak dowiedzieć się o ciąży tak szybko, jak to możliwe ?

Jeżeli należysz do osób wyjątkowo niecierpliwych i Twoja miesiączka opóźnia się 2-3 dni, a test jest ujemny, podejdź do ginekologa i poproś o badanie hCG we krwi. Będziesz miała pewność. Zawsze jednak przed wizytą u lekarza najpierw wykonaj domowy test ciążowy.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy