Zatrucie paracetamolem

Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest często stosowanym lekiem, dostępnym bez recepty. Jest bezpieczny przy zastosowaniu w dozwolonych dawkach, stanowi natomiast poważną truciznę w dawkach przekraczających dozwolone ( powyżej 150 mg/kg, u dorosłego zwykle powyżej 7 g/dobę, tj. 14 tabletek - nie jest to liczba stała, mniejsza ilość przekraczająca dopuszczalną dawkę dobową również może spowodować zatrucie - dopuszczalna dawka dobowa jest zawsze opisana w ulotce dołączonej do leku). Duża ilość tabletek paracetamolu bywa zwykle spożywana w celach samobójczych, trzeba jednak pamiętać, że lek występuje pod różnymi nazwami handlowymi i dużą jego dawkę można zażyć omyłkowo (np. Apap, Panadol, Codipar, Fervex, Febrisan, Gripex, Theraflu  zawierają taką samą substancję leczniczą - Paracetamol).

Paracetamol jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, metabolizowany jest w wątrobie. Najbardziej toksycznym metabolitem paracetamolu jest N-acetylobenzochinoimina. Duża dawka paracetamolu powoduje uszkodzenie wątroby wywołując martwicę centralnych części zrazików wątroby. Uszkadza również mięsień serca oraz cewki nerkowe.

Objawy zatrucia paracetamolem

  • nudności
  • wymioty

Objawy te mogą ustąpić w ciągu doby. Jeśli nie ustępują, a dodatkowo pojawia się ból w okolicy pod dolnymi żebrami po prawej, prawdopodobnie rozwinęła się martwica wątroby, z bjawami:

  • żółtaczka
  • skaza krwotoczna- wybroczyny, krwawienie z nosa, dziąseł
  • obniżenie stężenia glukozy we krwi ( hipoglikemia)
  • kwasica metaboliczna
  • senność do śpiączki włącznie
  • ograniczenie lub całkowite zaprzestanie produkcji moczu (skąpomocz do bezmoczu)

Uszkodzenie wątroby i nerek w przebiegu zatrucia paracetamolem zwykle ulega odwróceniu.

Leczenie zatrucia paracetamolem

Jeśli od połknięcia toksycznej dawki paracetamolu nie minęła godzina, należy wykonać płukanie żołądka, można podać węgiel aktywowany. Odtrutkę stanowi N-acetylocysteina, stosowana doustnie lub dożylnie. Jeśli chory nie może otrzymać N-acetylocysteiny podaje się metioninę doustnie, powtarzając dawkę co 4h.

Największe szanse leczenia odtrutką daje jego rozpoczęcie w ciągu kilkunastu godzin od spożycia paracetamolu.

W przypadku ciężkiego uszkodzenia wątroby z objawami encefalopatii wątrobowej konieczny może być przeszczep wątroby.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy