Bóle krzyża

Bóle krzyża pojawiają się najczęściej u osób w wieku od 20 do 50 lat. U dzieci są rzadkie, najczęściej spotyka się je po nadwyrężeniu w czasie wysiłku fizycznego (sport), ale w tej grupie wiekowej częściej niż u starszych mogą być wyrazem ciężkiej choroby.

Do przyczyn bólów krzyża należą:

 • naciągnięcie więzadeł w wyniku wysiłku fizycznego
 • bóle przeciążeniowe- zwłaszcza u kobiet w ciąży, osób otyłych, nasilają się w trakcie dnia
 • uraz kręgosłupa po upadku, wypadku komunikacyjnym, ćwiczeniach
 • dyskopatia, przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego – krążek międzykręgowy ulega uwypukleniu poza powierzchnię pomiędzy trzonami kręgów, uciska na korzenie nerwowe, czasem może spowodować ucisk worka oponowego i ogona końskiego, uwypuklając się do kanału kręgowego. Ból nasila się wółczas przy kaszlu, kichaniu, w pozycji siedzącej, przy ruchach
 • zmiany zwyrodnieniowe kręgów kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego
 • kręgozmyk- ból pojawia się zwykle po wysiłku fizycznym, nawraca, diagnozę stawia się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego
 • zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych, stawów międzykręgowych, kości krzyżowej
 • schorzenia ginekologiczne
 • zapalenie gruczołu kokowego (prostaty) u mężczyzn
 • choroba nowotworowa- zwłaszcza szpiczak mnogi lub przerzuty nowotworów do kości
 • rzadko z bólem w okolicy krzyżowej może przebiegać napad kolki nerkowej ( kamica moczowa)

Diagnostyka

W razie silnych bólów, zwłaszcza nawracających lub przewlekłych należy udać się do lekarza. Do znalezienia przyczyny służy przede wszystkim tzw. wywiad, w którym chory określa lokalizację bólu i ewentualne jego promieniowanie (np. do pośladka i tylnej powierzchni uda przy rwie kulszowej), jego charakter, czy pojawił się po wysiłku fizycznym (np. dźwignięcie ciężkiego przedmiotu), czy nasila się przy ruchu, czy wręcz przeciwnie i czy podobne bóle zdarzały się wcześniej. Istotne jest, czy bólom towarzyszą inne objawy, np. zaburzenia czucia, osłabienie siły kończyny dolnej, niedowład stopy itp. ( przy przepuklinach krążków międzykręgowych podobne objawy świadczą o ucisku na korzenie nerwowe, w niektórych przypadkach konieczne bywa leczenie operacyjne). Kolejnym elementem diagnostyki jest badanie pacjenta, ocena ruchomości kręgosłupa i kończyn, czucia, siły mięśni, poszukiwanie ewentualnych zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów kończyn, a także ocena  brzucha w badaniu palpacyjnym.

W dalszej diagnostyce, jeśli podejrzewamy odkręgosłupową przyczynę bólu, wykonuje się RTG kręgosłupa krzyżowo- lędźwiowego. W przypadku braku skuteczności wstępnego leczenia  konieczna jest konsultacja neurologiczna, a często również ortopedyczna, specjalista może wówczas zalecić wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa.

W rzadkich przypadkach, kiedy np. w wyniku przepukliny krążka międzykręgowego dochodzi do ucisku ogona końskiego (oprócz bólu okolicy krzyżowej pojawia się osłabienie siły mięśni kk. dolnych, impotencja, częstomocz, zaleganie moczu w pęcherzu z jego bezwiednym przelewaniem się, nietrzymanie moczu i stolca, upośledzenie czucia skóry wewnętrznych powierzchni ud), wymagana jest pilna interwencja neurochirurga.

Leczenie

Leczenie bólów krzyża zależy od ich przyczyny. W razie nadwyrężenia , bólów przeciążeniowych, procesów zapalnych najczęściej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol oraz leki relaksujące mięśnie. Bardzo istotnym elementem leczenia jest rehabilitacja oraz codzienne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń w domu.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy