Uszkodzenie zerwanie ścięgna Achillesa

Fizjologia

Ścięgna łączą między sobą mięśnie oraz kości i stawy. Ścięgno Achillesa (inaczej piętowe) stanowi przyczep mięśnia brzuchatego łydki, znajdującego się na grzbiecie podudzia, do guza kości piętowej. W górnej części ścięgno jest płaskie i szerkoie, następnie biegnąc w dół zwęża się i grubieje. Dzięki działaniu mięśnia brzuchatego łydki zginamy stopę podeszwowo, kierując palce w dół.

Uszkodzenie

Ścięgno Achillesa może ulec uszkodzeniu przy nagłym obciążeniu stopy, zwykle wczasie uprawiania sportu (gimnastyka, biegi na krótkie dystanse, piłka nożna). Tego typu uraz może się zdarzyć zwłaszcza u tzw. "niedzielnych sportowców", dotyczy głównie osób młodych i w średnim wieku, w tej ostatniej grupie do zerwania ścięgna może dojść na skutek zmian zwyrodnieniowych w jego obrębie. Ścięgno Achillesa może ulec przerwaniu także przy podawaniu steroidów anabolicznych w mięśnień brzuchaty łydki.

Objawy

  • nagły, silny ból w dolnej części łydki, od tyłu, czasem początek bólu jest poprzedzony wyraźnym trzaskiem
  • upośledzenie zgięcia podeszwowego stopy, tuz po urazie zwykle słabo odczuwalne, z czasem nasilające się
  • brak możliwości stanięcia na palcach stopy

Zerwaniu ścięgna Achillsa może towarzyszyć oderwanie guza kości piętowej i/lub zwichnięcie ścięgien mięśni strzałkowych

Diagnostyka

W badaniu podudzia przy podejrzeniu zerwania ścięgna Achillesa stosuje się test Thompsona. Jeśli przy ściśnięciu łydki stopa nie zgina się podeszwowo lub zgięcie to jest osłabione, doszło do uszkodzenia ścięgna Achillesa.

Konieczne jest wykonanie zdjęcia rtg okolicy stawu skokowego w projekcji przednio- tylnej i bocznej oraz wykonanie usg ścięgna Achillesa.

Leczenie

Najczęściej uszkodzenie ścięgna Achillesa leczy się operacyjnie, zawsze w przypadku całkowitego jego przerwania. Zagieg powinien być wykonany jak najszybciej, choć niekiedy odracza się go o 10-14 dni, uzyskując porównywalny wynik operacji. Po zabiegu stosuje się opatrunek gipsowy udowy z ustawieniem stopy w zgięciu podeszwowym na 4 tygodnie, a później z normalnym ustawieniem stopy na 2-3 tygodnie.

Rzadziej obecnie stosuje się jedynie opatrunek gipsowy, bez zabiegu operacyjnego.

Po zdjęciu unieruchomienia pacjenta czeka długotrwała rehabilitacja. W czasie całego leczenia powinien przebywać pod opieką ortopedy.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy