Stłuczenie

Stłuczenie to uszkodzenie części ciała spowodowane urazem mechanicznym. Jest zamkniętym uszkodzeniem tkanek miękkich, mniej poważnym niż rana, skręcenie czy zwichnięcie. Siła urazu nie jest w tym przypadku na tyle silna, by doszło do przerwania skóry, ścięgien i mięśni czy złamania kości.
Stłuczenie powstaje najczęściej w wyniku upadku na twardym podłożu, uderzenia o twardy przedmiot, pobicia. Może obejmować skórę i tkankę podskórną, mięśnie, kości, stawy, nerwy i naczynia krwionośne.

Objawy

Objawy stłuczenia pojawiają się zwykle z pewnym opóźnieniem po urazie. Są to:

 • obrzęk stłuczonej okolicy - wynika głónie z uszkodzenia tkanek podskórnych
 • bolesność przy ruchach oraz przy ucisku (np. przy stłuczeniu nadgarstka ból przy ruchach ręki, przy stłuczeniu klatki piersiowej ból przy głębszym wdechu, kaszlu, przewracaniu się na boki)
 • wylewy (podbiegnięcia )krwawe w miejscu uszkodzenia naczyń krwionośnych - siniaki, krwiaki
 • wzmożone ucieplenie skóry stłuczonej okolicy
 • otarcia naskórka- możliwe, ale nie występują zawsze

Diagnostyka

Miejsce stłuczenia powinien obejrzeć lekarz, który sprawdza jego ruchomość (w przypadku stawu, kości), ocenia zakres urazu i w razie potrzeby zaleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (wykluczenie złamania) lub badania usltasonograficznego (USG- ocena wielkości krwiaka, stopnia uszkodzenia mięśni).

Leczenie

Leczenie stłuczenia jest procesem długotrwałym. Wskazane jest::

 • unieruchomienie miejsca stłuczenia - np. unieruchonienie stawu nadgarstkowego przy stłuczeniu nadgarstka- temblak, opaska elastyczna)
 • oszczędzanie stłuczonej kończyny po urazie
 • zimne okłady na miejsce stłuczenia, zwłaszcza w pierwszych dwóch dobach
 • okłady ze srodka zmniejszającego obrzęk
 • leki przeciwbólowe
 • w przypadku dużegokrwiaka konieczne bywa jego usunięcie- np. krwiak stawu kolanowego, krwiak podpowięziowy

Jeśli doszło do otarcia naskórka, należy oczyścić ranę- np. spłukać obficie kilkukrotnie wodą utlenioną. Często w takiej sytuacji konieczne jest podanie ATX- szczepionki przeciwtężcowej a nawet surowicy przeciwtężcowej.

Rokowanie

Stłuczenie goi się zazwyczaj bez powikłań. Wwyniku stłuczenia stawu może dojść do powstania zmian zwyrodnieniowych, czasem dochodzi do skostnienia wylewu podokostnowego (okostna to cienka błona pokrywająca i chroniąca powierzchnię kości), co prowadzi do jej pogrubienia. W obrębie stłuczonych mięśni mogą powstać zwapnienia lub zwłóknienia. Blizna  mięśnia może trwale upośledzić jego funkcję

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy