Dyskopatia

Dyskopatia to inaczej schorzenie krążka międzykręgowego.

Co to jest krążek międzykręgowy ?

Krążek międzykręgowy (tarcza międzykręgowa, dysk) - struktura kręgosłupa występująca między trzonami kręgów i zbudowana z jądra miażdżystego otoczonego pierścieniem włóknistym. Krążek międzykręgowy pełni jednocześnie funkcję amortyzatora kręgosłupa i zapewnia mu ruchomość . Umożliwia zgięcie, prostowanie, ruchy boczne i obrotowe kręgosłupa. Dzięki dyskom kręgi nie ocierają się o siebie.

Jak dochodzi do dyskopatii ?

W przypadku osłabienia pierścienia włóknistego, może dojść do przesunięcia jądra miażdżystego (które normalnie znajduje się w środku dysku). Jądro wywołuje ucisk i drażnienie nerwów (odchodzących od rdzenia nerwowego, lub bezpośrednio rdzeniu), a co za tym idzie, prowadzi do bólu. Dyskopatie są zdecydowanie najczęstszą przyczyną bólów kręgosłupa.

Przyczyny i czynniki ryzyka

 • uraz pleców
 • podnoszenie ciężarów - szczególnie, gdy  dźwiganie odbywa się w nieprawidłowy sposób - : kończyny górne są wyciągnięte do przodu, kończyny dolne wyprostowane w stawach kolanowych, a tułów skręcony. Ciężary powinno podnosić się ze zgiętymi nogami przy wyprostowanych plecach (czyli pracują głównie stawy kolanowe, a nie kręgosłup)
 • proces starzenia się
 • otyłość
 • osteoporoza

Objawy 

 • BÓL w zajętym odcinku kręgosłupa, z promieniowaniem wzdłuż dróg nerwowych. W przypadku dyskopatii lędźwiowej pojawia się grupa objawów opisywanych jako - rwa kulszowa
 • ból zmieniający swoje nasilenie przy zmianach pozycji ciała
 • zaburzenia czucia opisywane przez chorego jako: drętwienie, mrowienie, pieczenie, nasilające się przy dotyku
 • w przypadku znacznego uszkodzenia nerwów może dojść do częściowych niedowładów (w wyniku zniesienia siły mięśni, które nie są stymulowane przez nerwy) - jest to wskazanie do pilnego zabiegu

Badania

Zdecydowanie najważniejsze są badania obrazowe, z NMR (rezonans magnetyczny) na czele. Uzupełnieniem jest TK (tomografia komputerowa) oraz RTG kręgosłupa.
Na ich podstawie lekarz może ocenić stopień zaawansowania choroby.

Leczenie

Większość dolegliwości spowodowanych dyskopatią kwalifikuje się do leczenia nieoperacyjnego.

Leczenie zachowawcze 
stosowane w przypadku dyskopatii małego stopnia, gdzie pierścień włóknisty nie został przerwany. Zalecane jest leżenie, stosowanie leków przeciwzapalnych i miorelaksacyjncyh (rozluźniających mięśnie) oraz rehabilitacja.

Leczenie chirurgiczne
W przypadkach, kiedy leczenie zachowawcze, oparte na wymienionych wyżej zasadach, zakończyło się niepowodzeniem, oraz w przypadkach nie kwalifikujących się do leczenia zachowawczego (mniej niż 5% pacjentów) proponowana jest interwencja chirurgiczna.

Istnieją dwie grupy metod chirurgicznych.

 • klasyczna operacja, z otwieraniem stosunkowo dużego pola operacyjnego i usuwanie zniszczonych struktur
 • chirurgia małoinwazyjna i polega na dostępie do dysku albo za pomocą igły (przez którą wprowadza się np. laser) albo endoskopu (rurka z kamerą i mikronarzędziami).

Wybór leczenia zależy od stopnia uszkodzenia dysku i towarzyszących temu objawów.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy