Uszkodzenia kręgosłupa szyjnego

Kręgosłup szyjny może ulec stłuczeniu, skręceniu, uszkodzeniu wyprostnemu, podwichnięciu i zwichnięciu lub złamaniu. Rozległość i nasilenie uszkodzenia zależy od siły urazu i miejsca jego działania a także od pozycji kręgosłupa w czasie działania siły. Często uszkodzenie kręgosłupa szyjnego i innych jego odcinków współistnieje z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, czaszki, klatki piersiowej, miednicy.

Przy podejrzeniu uszkodzenia kręgosłupa szyjnego należy unieruchomić szyję poszkodowanego i zawołać Pogotowie Ratunkowe, najlepiej nie przenosić chorego i nie zmieniać pozycji jego ciała. W razie konieczności przeniesienia ( gdy leży w miejscu niebezpiecznym, np. na jezdni) należy zrobić to bez poruszania szyi, najlepiej na twardym, płaskim podłożu (deska). Przewożenie poszkodowanego własnym transportem może nasilić uszkodzenie kręgosłupa.

Stłuczenie kręgosłupa szyjnego

Do stłuczenia dochodzi na skutek bezpośredniego urazu (np. uderzenia).
Objawy:

 • ból w miejscu zadziałania urazu, samoistny i przy dotyku
 • obrzęk okolicy urazu
 • wylew krwawy
 • ograniczenie ruchomości kręgosłupa

W diagnostyce wykonuje się zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa szyjnego przednio-tylne i boczne, w których nie widać zmian urazowych.

Leczenie: kilkudniowe unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa w kołnierzu Schanza, ćwiczenia mięśni szyi, miejscowo środek zmniejszający obrzęk i przyspieszający wchłanianie ewentualnego krwiaka (np. żel z heparyną), leki przeciwbólowe miejscowo i doustnie.

Skręcenie kręgosłupa szyjnego (stawów międzykręgowych)

Do tego typu uszkodzenia dochodzi w wyniku silnego zgięcia lub skręcenia szyi. Więzadła, torebki stawów i mięśnie ulegają naciągnięciu, czasem nawet zerwaniu, ale nie dochodzi do podwichnięcia czy zwichnięcia stawów międzykręgowych.

Objawy:

 • jak przy stłuczeniu kręgosłupa, ale dolegliwości odczuwane silniej
 • w przypadku wytworzenia się krwiaka wokół korzeni nerwowych wychodzących spomiędzy kręgów mogą pojawić się bóle promieniujące do kończyny górnej (objawy korzeniowe)
 • niekiedy bóle przy połykaniu i zaburzenia połykania (krwiak pozagardłowy)

W diagnostyce konieczne jest wykonanie zdjęć rtg kręgosłupa szyjnego przednio tylnego i bocznego.

Leczenie: kołnierz Schanza na 6-8 tygodni, następnie ćwiczenia mięśni szyi. Jeśli obecna jest niestabilność kręgosłupa, konieczne bywa leczenie operacyjne.

Podwichnięcie i chwilowe zwichnięcie kręgosłupa szyjnego

Przyczyną podwichnięcia kręgosłupa jest zazwyczaj uraz w wyniku nagłego hamowania auta lub najechania od tylu przez inny pojazd (tzw mechanizm smagnięcia biczem). Ten typ urazu może powodować uszkodzenia rdzenia kręgowego
Objawy:

 • ból szyi, zwłaszcza przy ruchach
 • możliwe objawy uszkodzenia rdzenia kręgowego

W diagnostyce wykonuje się zdjęcia rtg kręgosłupa w projekcji przednio- tylnej i bocznej i tzw. zdjęcia czynnościowe- te ostatnie najczęściej po ok. 3 tygodniach od urazu (ocena stabilności kręgosłupa), czasem konieczna jest tomografia komputerowa.

Leczenie:
unieruchomienie kręgosłupa szyjnego w kołnierzu ortopedycznym przez 6-8 tygodni, następnie, po wykluczeniu niestabilności, ćwiczenia mięśni szyi. Przy niestabilności kręgosłupa konieczne może być leczenie operacyjne.

Uszkodzenie wyprostne kręgosłupa szyjnego

Pojawia się w wyniku upadku z zahaczeniem podbródkiem np. o barierke, brzeg umywalki itp. albo najechania pojazdu przez inne auto od tyłu przy zapiętych pasach i braku zagłówków. Dochodzi wówczas do rozerwania więzadła podłużnego przedniego i krążka międzykręgowego oraz zwichnięcia stawów międzykręgowych. Uszkodzeniu może ulec rdzeń kręgowy.

Objawy:
od niewielkich do całkowitego uszkodzenia rdzenia kręgowego

Konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich kręgosłupa, zdjęć czynnościowych i ewentualna tomografia komputerowa kręgosłupa szyjnego

Leczenie:
unieruchomienie szyjnego odcinka kręgosłupa na 6-8 tygodni w kołnierzu ortopedycznym, ćwiczenia mięśni szyi, w razie objawów ucisku na rdzeń kręgowy szybkie leczenie operacyjne.

ZŁAMANIA KREGOSŁUPA SZYJNEGO

zwykle wynikiem uderzenia w głowę. Przeważnie łamią się kręgi I, II, V- VII. Złamania stabilne mogą być leczone nieoperacyjnie, niestabilne natomiast wymagają usztywnienia drogą zabiegu chirurgicznego.

Objawy:

 • niemożność utrzymania głowy w pionie, przytrzymywanie głowy rękami
 • bóle przy delikatnych ruchach głową
 • czasem zaburzenia czucia na tułowiu i w kończynach, zaburzenia oddychania

W diagnostyce wykonuje się rtg kręgosłupa oraz tomografie komputerową, ocenia się stabilność złamania.

Leczenie:

 • dla złamania stabilnego- unieruchomienie w kołnierzu ortopedycznym zwykle przez 8-10 tygodni, środki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie, następnie rehabilitacja
 • dla złamań niestabilnych- unieruchomienie za pomocą klamry Crutchfielda przez 6 tygodni, następnie opatrunek gipsowy na kolejne 6 tygodni (typu Minerwa) albo leczenie operacyjne

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy