Prostata _ przerost prostaty

Przerost prostaty (przerost gruczołu krokowego) polega na łagodnym rozroście tego narządu. W takim przypadku mówi się o łagodnym nowotworze gruczołu krokowego, czyli gruczolaku (w przypadku niekontrolowanego wzrostu mówi się o raku gruczołu krokowego, czyli gruczolakoraku).

Przerost gruczołu krokowego występuje zazwyczaj u mężczyzn powyżej 50 roku życia na skutek zachwiania równowagi hormonalnej. Pierwszym, zazwyczaj dość dokuczliwym objawem, jest zaburzenie oddawania moczu. Mężczyźni z przerostem prostaty skarżą się na częste oddawanie moczu w małych ilościach. Problem powstaje w wyniku fizycznego ucisku przerośniętego gruczołu na przebiegającą w jego pobliżu cewkę moczową. W skrajnym przypadku dochodzi do całkowitego zatrzymania odpływu moczu, co wymaga pilnej interwencji lekarza (na początku będzie to próba zacewnikowania, czyli włożenia specjalnej rurki (cewnik Folley'a) do cewki moczowej).

Rozpoznanie

Rozpoznanie polega na zbadaniau chorego (badanie per rectum - proste, tanie, średnio przyjemne i bardzo pomocne - lekarz bada palcem wnętrze odbytu, gdzie macalne są zarysy gruczołu) plus badaniu obrazowemu - najczęście USG.

Leczenie

Leczenie przerostu gruczołu krokowego (prostaty) może być zachowawcze lub chirurgiczne.
W leczeniu zachowawczym stosuje się preparaty hormonalne lub ziołowe, których podstawowym działaniem jest zatrzymanie nadmiernego rozrastania się gruczołu.
Leczenie chirurgiczne polega na częściowym lub całkowitym usunięciu gruczołu krokowego. O zakresie operacji decyduje urolog.

UWAGA - w każdym przypadku stwierdzenia przerostu prostaty należy wykonać badania w kierunku ewentualnej możliwości występowania raka prostaty. Podstawowym jest badanie poziomu PSA (z krwi żylnej). Ostatecznym jest wynik biopsji prostaty (czyli nakłucia narządu cienką igłą celem pobrania komórek i oglądnięcia ich pod mikroskopem).

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy