Bulimia

Bulimia, właściwa nazwa: Żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa) jest zaburzeniem charakteryzującym się okresami obżarstwa i nadmiernym skupianiem się na kontroli masy ciała. Bardzo często bulimia występuje naprzemiennie z anoreksją (jadłowstrętem psychicznym).

Rozpoznanie opiera się na następujących kryteriach:

  • stałe zaabsorbowanie jedzeniem i niepowstrzymane pragnienie jedzenia
  • równoległe próby przeciwdziałania skutkom nadmiernej żarłoczności poprzez: prowokowanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających, okresowe głodówki itp.
  • Występowanie chorobliwej obawy przed otyłością

Najczęściej chorują kobiety, jednak trochę starsze niż w anoreksji. Bulimia może wystąpić u chorych leczonych wcześniej z powodu anoreksji, anoreksja może także wystąpić u osób cierpiących na bulimię.

Chorobą podobną do bulimii jest otyłość psychopodobna. , która jest reakcją na sytuacje stresowe, jest sposobem na „radzenie sobie z lękiem". Dobrym przykładem mogą być palacze, którzy objadają się po rzuceniu palenia, tłumacząc przyrost masy ciała właśnie odstawieniem papierosów.

Leczenie zarówno w bulimii jak i otyłości psychopodobnej zależy od przyczyny objadania się i polega nie tylko na stosowaniu diety, ale także na psychoterapii mogącej wyeliminować przyczyny przejadania się. Czasem konieczne jest także równoległe stosowanie farmaceutyków (np. leków uspokajających, czy przeciwdepresyjnych).

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy