Anoreksja

Anoreksja, właściwa nazwa - Jadłowstręt psychiczny (łac. anorexia nervosa) - jest to zaburzenie charakteryzujące się celową utratą masy ciała wywołaną i często podtrzymywaną przez chorą osobę. Anoreksja najczęściej dotyczy młodych dziewcząt.

Aby rozpoznać anoreksję należy spełnić wszystkie z wymienionych poniżej objawów:

 • masa ciała utrzymuje się na poziomie 15% poniżej oczekiwanej
 • utrata masy ciała jest wywoływana przez:
  • unikanie obfitego jedzenia,
  • wywoływanie wymiotów,
  • stosowanie środków przeczyszczających,
  • wyczerpujące ćwiczenia fizyczne,
  • stosowanie leków na odchudzanie
 • niezależnie od wyglądu osoba chora ma poczucie, ze jest otyła, często objawia się to natrętnymi myślami odnośnie własnego wyglądu
 • dochodzi do zaburzeń hormonalnych, np. utrata miesiączek u kobiet, czy utrata potencji u mężczyzn, zaburzeń czynności tarczycy i części wewnątrzwydzielniczej trzustki
 • w przypadku rozwinięcia się choroby przed pokwitaniem może dojść do zaburzeń pokwitania

Zanim rozpoznamy anoreksję należy zawsze wykluczyć inne choroby, które mogą dawać podobny przebieg, są to m.in. zaburzenia jelitowe (choroba Cohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zaburzenia wchłaniania), przewlekłe choroby wyniszczające (np. nowotworowe) itp.

Jak leczyć anoreksję ?

Leczenie anoreksji prowadzi się dwutorowo:

 1. psychoterapia chorego, terapia rodziny
 2. wyrównanie zaburzeń czynności narządów w przebiegu choroby - wyrównanie elektrolitowe, uzupełnianie witamin, białka, weglowdanów, prawidłowe ustawienie diety itp.

Bardzo ważną częścią leczenia jest psychoterapia. Często chorzy wpadają w anoreksję z powodu problemów, z którymi nie mogą sobie poradzić, a które pierwotnie nie mają nic wspólnego z wyglądem, Mogą to być np. brak akceptacji kobiety przez otoczenie, traumatyczne przejścia w dzieciństwie (np. wykorzystywanie seksualne), lęk przed kontaktami z rówieśnikami itp. Czasami nie ma możliwości znalezienia uchwytnej przyczyny zaburzeń.

Cechą charakterystyczną choroby jest wypieranie się jej, twierdzenie, że problem nie istnieje. Chorzy często powtarzają, że wmuszanie w nich jedzenia wywołuje tylko zwiększenie mechanizmów obronnych, dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze wdrożenie terapii i prowadzenie jej przez specjalistów.

W każdym przypadku podejrzenia anoreksji konieczna jest wizyta u psychologa lub psychiatrii. Przy prawidłowo prowadzonym leczeniu istnieje duże prawdopodobieństwo wyleczenia.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy