Rozstrzenie oskrzeli

Definicja

Rozstrzenie oskrzeli to poszerzenie ściany oskrzeli o nieodwracalnym charakterze. Wynika z uszkodzenia ścian oskrzeli.

Podział

Rozstrzenie mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty.

Wrodzone rozstrzenie oskrzeli - mogą powstawać w wyniku zaburzeń oczyszczania dróg oddechowych, np. w mukowiscydozie, zespole Younga (rozstrzenie oskrzeli, zakażenia zatok przynosowych, oskrzeli, mała ilość lub brak plemników w nasieniu), zespole Kartagenera (rozstrzenie oskrzeli, odwrócenie narządów wewnętrznych, zapalenia zatok przynosowych)

Nabyte rozstrzenie oskrzeli - powstają w wyniku ciężkich zakażeń, zazwyczaj bakteryjnych lub po przebyciu odry, w chorobach powodujących włóknienie płuc (reumatoidalne zapalenie stawów, pylice płuc, sarkoidoza), po oparzeniu oskrzeli lub inhalacji toksycznego gazu, przy zwężeniu oskrzela przez ciało obce lub nowotwór, w AIDS, przy uszkodzeniu płuc po naświetlaniach promieniami Roentgena (radioterapia)

Objawy

Początkowo objawy rozstrzeni oskrzeli są trudne do zauważenia, stopniowo ulegają nasileniu, oddychanie staje się niewydolne. Rozstrzenie oskrzeli powodują:

  • przewlekły kaszel
  • odkrztuszanie dużych ilości plwociny, zwłaszcza rano, często wydzielina ma charakter ropny
  • czasem krwioplucie
  • nieprzyjemny oddech
  • stany podgorączkowe
  • sinica i wyniszczenie w bardzo zaawansowanej postaci rozstrzeni

Rozpoznanie

Zawsze w pierwszej kolejności wykonuje się RTG klatki piersiowej. W początkach choroby może ono być prawidłowe. Aby jednoznacznie potwierdzić rozpoznanie trzeba przeprowadzić badanie tomografii komputerowej wysokiej rozdzielczości (HRCT). Poszukuje się przyczyny powstania rozstrzeni (badania w kierunku mukowiscydozy, niedoborów odporności, posiew plwociny). W przypadku zmian jednostronnych, krwioplucia lub niedługiego czasu trwania objawów choroby wykonuje się bronchoskopię.

Leczenie

W przypadku, gdy rozstrzenie oskrzeli wywołane są przez zakażenia bakteryjne, stosuje się antybiotykoterapię przez okres 2-3 tygodni. W razie potrzeby podaje się leki rozrzedzające wydzielinę oskrzeli (mukolityki), przy objawach skurczu oskrzeli konieczne jest użycie leków rozszerzających (głównie B-mimetyki). Podstawą leczenia jest również rehabilitacja oddechowa, mająca na celu ułatwienie usuwania wydzieliny z dróg oddechowych. Stosuje się tzw. drenaż ułożeniowy ( układanie chorego w określonych pozycjach w celu usunięcia wydzieliny z różnych partii płuc i oskrzeli), wstrząsanie i oklepywanie klatki piersiowej, ćwiczenia oddechu.

Rozstrzenie oskrzeli zlokalizowane na ograniczonej przestrzeni są wskazaniem do usunięcia części płuca. Leczenie operacyjne stosuje się także przy masywnych krwotokach z rozstrzeni.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy