Ostre zapalenie oskrzeli

Definicja

Ostre zapalenie oskrzeli to rozwijające się w szybkim tempie zakażenie dróg oddechowych z kaszlem trwającym nie dłużej niż 3 tygodnie.

Przyczyny

Przyczyną około 90% ostrych zapaleń oskrzeli są zakażenia wirusowe, w tym najczęściej infekcje wirusem grypy typu A i B, wirusami paragrypowymi, koronawirusami, adenowirusami, rynowirusami oraz wirusem RSV. Zakażenia bakteryjne są odpowiedzialne za ostre zapalenie oskrzeli w około 10% przypadków, najczęściej wykrywa się Chlamydophila pneumonie i Mycoplasma pneumoniae oraz pałeczkę krztuśca.

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli - objawy:

  • kaszel
  • odkrztuszanie śluzowej albo ropnej wydzieliny
  • gorączka
  • osłabienie, uczucie rozbicia
  • czasem świst słyszalny przy oddychaniu
  • duszność, zwłaszcza przy wysiłku, po wyjściu na zimne powietrze
  • w części przypadków bóle kostno-mięśniowe

Rozpoznanie

Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu z chorym oraz badania osłuchiwaniem klatki piersiowej. U większości pacjentów stwierdza się cechy zapalnego zwężenia światła oskrzeli ( obturacji- wynika to z obrzęku błony śluzowej w przebiegu zapalenia), w czasie osłuchiwania klatki piersiowej słychać wówczas świsty i furczenia. Zwykle jeszcze przez kilka tygodni po przebyciu zapalenia oskrzeli utrzymują się objawy tzw. nadreaktywności oskrzeli, które reagują skurczem na zimne lub suche i gorące powietrze, większy wysiłek, dym tytoniowy, czasem pewne substancje zapachowe. Pojawia się wtedy uczucie niewielkiej duszności i napady kaszlu. Nadreaktywność oskrzeli powinna w ciągu około 3 tygodni ustąpić całkowicie. Jeśli tak się nie dzieje, wskazane jest wykonanie spirometrii ( ocena wydolności układu oddechowego) i ewentualna diagnostyka astmy oskrzelowej.

Najważniejsze w przypadku ostrego zapalenia oskrzeli jest wykluczenie zapalenia płuc - robi to zazwyczaj lekarz na podstawie osłuchiwania chorego, pomiaru tętna i oceny nasilenia duszności, w przypadkach wątpliwych konieczne jest wykonanie zdjęcia rtg klatki piersiowej.

Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli

W większości przypadków ostre zapalenie oskrzeli ma przebieg łagodny. Ze względu na etiologię głównie wirusową nie powinno się stosować antybiotykoterapii, z wyjątkiem podejrzenia krztuśca ( na krztusiec mogą zachorować nawet osoby szczepione). W przypadku potwierdzenia zakażenia grypą można zastosować leki przeciwgrypowe (np. oseltamivir, amantadynę, rimantadynę), ale żeby leczenie to było skuteczne, musi zostać podane do 48h od wystąpienia objawów choroby. W pozostałych przypadkach stosuje się leczenie objawowe- leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe (np. kodeina), czasem wziewne leki rozszerzające oskrzela i steroid wziewny (w przypadku wyraźnych objawów skurczu oskrzeli). Po leczeniu konieczna jest kontrolna wizyta u lekarza rodzinnego.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy